Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodowice. Do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafi wniosek o nadanie statusu miasta

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Gmina Włodowice podejmuje kolejne kroki, by stać się miastem. Po spotkaniach z mieszkańcami, konsultacjach społecznych, nadszedł czas na wysłanie wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nadanie statusu miasta coraz bliżej.

Wniosek o nadanie statusu miasta Włodowicom

16 marca 2022 roku Rada Gminy Włodowice przegłosowała ważną dla miasta uchwałę. Chodzi o wysłanie wniosku do Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem wojewody śląskiego, o nadanie statusu miasta miejscowości Włodowice. W złożonym wniosku można znaleźć wiele walorów urbanistycznych, turystycznych gminy, które świadczą o tym, że może ona otrzymać status miasta.

- Uwzględniając wyniki konsultacji społecznych, układ urbanistyczny i przestrzenny, charakter zabudowy, rozwiniętą infrastrukturę społeczną i techniczną miejscowości Włodowice, a także względy historyczne oraz więzi społeczne i gospodarcze, zapewniające zdolność do wykonywania zadań publicznych Rada Gminy Włodowice po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Gminy Włodowice, niniejszym wnosi o wydanie przez Radę Ministrów rozporządzenia o nadaniu miejscowości Włodowice statusu miasta - czytamy w złożonym wniosku.

Po konsultacjach społecznych, to najważniejszy krok, by Włodowice faktycznie mogły być miastem. Taką decyzję może podjąć minister. Konsultacje społeczne trwały przez dwa miesiące w ubiegłym roku. Pomimo wielu wątpliwości, zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się wtedy za pomysłem wójta. Przeciwko było niewiele ponad 5 proc. wszystkich oddanych ważnych głosów. Jeżeli minister przychyli się do wniosku gminy, status miasta będą mogli otrzymać najwcześniej pod koniec tego roku, bądź na początku 2023 roku. Jak zapowiada Adam Szmukier, może to nieść dla mieszkańców wiele korzyści.

- To krok przede wszystkim ku młodym ludziom, by mieli poczucie, że mieszkają w mieście i do żadnego innego uciekać nie muszą. W ostatnich latach wszędzie obserwuje się podobne tendencje. Przewidujemy rozwój sektora usług we Włodowicach, potencjalni inwestorzy na pewno chętniej będą inwestować w miasto. Mogą także podnieść się wartości wszelkich nieruchomości w gminie. Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą mogli także korzystać ze środków unijnych przeznaczonych już nie tylko dla wsi, ale dla miast. Całość procesu nadawania praw miejskich może zakończyć się najwcześniej z końcem 2022 roku, kiedy rozporządzeniem Rady Ministrów mogą zostać nadane prawa miejskie Włodowicom - mówił nam Adam Szmukier.

Warto zaznaczyć, że w przeszłości Włodowice były miastem i to aż przez 500 lat. Historia Włodowic bogata jest w odwiedziny wielu koronowanych głów państwa i nie tylko. Przez 500 lat, Włodowice rozwijały się jako miasto, gdy odpowiednie prawa zostały im nadane przez króla Ludwika Węgierskiego. Na terenie miasta powstawały cechy rzemieślnicze, funkcjonowała parafia. Po upadku powstania styczniowego, prawa miejskie zostały zniesione, a Włodowice do dziś są gminą wiejską. Wielu mieszkańców obawia się tej zmiany, lecz wsie mające do 5 tysięcy mieszkańców, korzystają w takiej sytuacji zarówno z praw gminy wiejskiej, jak i miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto