Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - piękna twierdza na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzanie, cennik, imprezy 2022

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Oprócz codziennego zwiedzania, warto wybrać się na takie wydarzenia jak najazd barbarzyńców, pokazy rycerskie, czy baloniadę.
Oprócz codziennego zwiedzania, warto wybrać się na takie wydarzenia jak najazd barbarzyńców, pokazy rycerskie, czy baloniadę. Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych średniowiecznych ruin nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Właśnie tutaj każdego roku pojawiają się tysiące turystów. Zamek można było zobaczyć między innymi w netflixowym serialu „Wiedźmin”. Lato to idealna okazja na zwiedzanie tego miejsca. Sprawdźcie jak się tu dostać, ile kosztują bilety i co warto tutaj zobaczyć.

Spis treści

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu — piękne średniowieczne ruiny

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu uznawany jest za jedną z największych atrakcji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wjeżdżając do miejscowości Podzamcze, już z daleka widać wznoszące się ruiny zamku, które zachowały się na tyle dobrze, że zamek można swobodnie zwiedzać. Został wzniesiony w XIV wieku, a wokół jego historii krąży wiele ciekawych legend i historii (zobacz wideo z legendą o Anzelmie).

Jak dojechać na zamek Ogrodzieniec? Mapa

Zamek znajduje się w gminie Ogrodzieniec, w miejscowości Podzamcze. Obok zamku znajduje się wiele różnych, płatnych parkingów. Wszystkie znajdują się poniżej zamku, do którego prowadzi droga z wieloma sklepami z pamiątkami, restauracjami i nie tylko.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu na mapie

Zamek Ogrodzieniec — jakie atrakcje znajdują się w tym miejscu?

Zwiedzanie ruin zamku w Podzamczu na pewno nie jest nudne. Przede wszystkim sam zamek jest naprawdę spory i by zobaczyć tutaj wszystko, wraz z dużym placem przed zamkiem, należy zarezerwować sobie czas na dłuższy spacer. Tuż obok zamku znajdują się również dodatkowe atrakcje — park rozrywki, a nawet park miniatur. Co więcej, latem odbywa się tutaj wiele ciekawych wydarzeń. Zarówno w sierpniu, jak i wrześniu 2022 na zamku odbędzie się wiele ciekawych imprez. W sierpniu na zamku pojawią się rycerze w ramach odbywanych tutaj turniejów, a także pokazów. W ostatni weekend sierpnia odbędzie się baloniada, która każdego roku przyciąga wiele osób. Piękne balony startują z placu przed zamkiem i ozdabiają niebo nad całą Jurą Krakowsko-Częstochowską.

II Zamkowa Fiesta Balonowa - tłumy obserwowały wyścig kolorowych balonów.Wiktoria Żesławska

Zwiedzanie zamku Ogrodzieniec w Podzamczu — ceny biletów 2022

Bilety wstępu na zamek Ogrodzieniec możemy kupić zarówno online, jak i na miejscu. Kilkaset metrów dalej, znajduje się także Gród na Górze Birów. Można kupić osobno bilety na obie atrakcje, ale można również zakupić jeden bilet wstępu i na zamek i na gród. Taki bilet jest tańszy, niż dwa bilety zakupione osobno i możemy zwiedzić dwa ciekawe miejsca.

Bilety na zamek Ogrodzieniec w Podzamczu — cennik 2022

  • Bilet normalny - 21 zł
  • Bilet ulgowy - 15 zł

Bilet na zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów

  • Bilet normalny - 27 zł
  • Bilet ulgowy - 19 zł

Dzieci do lat 5. mogą zwiedzać zamek oraz gród bezpłatnie.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu pojawił się w serialu „Wiedźmin”

Fani netfliksowego „Wiedźmina” mogą kojarzyć Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. W 2019 roku odbyła się tu premiera sezonu, w którym zamek na kilka dni zamienił się w miejsce akcji. Zamek Ogrodzieniec wypadł w serialu znakomicie i zdobył kolejnych fanów. Na tym historia Wiedźmina na zamku Ogrodzieniec jeszcze się nie kończy. Katowicki artysta wykuł specjalny mecz, który wciąż czeka, aż odbierze go sam Henry Cavill, odtwórca roli.

Zakończyły się zdjęcia do drugiej serii "Wiedźmina". Tymczasem w gminie Ogrodzieniec - wykuto dla aktora grającego rolę Geralta, oryginalny wiedźmiński miecz.

Dawid Janocha

Historia zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu prawdopodobnie został wzniesiony ok. 1370 roku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. W swojej historii miał wielu właścicieli. Spory rozwój zamku datuje się na czasy, kiedy właścicielami byli Bonerowie, w XVI wieku jedni z najbogatszych ludzi w Polsce. Wzniesiono wtedy dodatkowe skrzydło z sypialniami, sklepiki, budynki gospodarcze wokół zamku i wiele więcej. Kolejni właściciele, czyli Firlejowie, również zadbali o rozwój zamku, lecz niestety, podczas potopu szwedzkiego zamek został ograbiony i zniszczony. Po potopie zamek odbudowywał Stanisław Waszycki. Ostatni mieszkańcy opuścili zamek około 1810 roku. Po II Wojnie Światowej w lat­ach 1949 – 1951 oraz 1964 – 1973 Państwo Pol­skie wykon­ało prace kon­ser­wa­torskie i zabez­piecza­jące, po których zamek został udostęp­niony do zwiedzania.

Oprócz codziennego zwiedzania, warto wybrać się na takie wydarzenia jak najazd barbarzyńców, pokazy rycerskie, czy baloniadę.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - piękna twierdza na Jurze Kr...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto