Nasza Loteria

Zamek Pilcza w Smoleniu i piękny rezerwat. To miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzeba zobaczyć! Cennik 2022, zwiedzanie

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Rezerwat Smoleń to piękne miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Rezerwat Smoleń to piękne miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wiktoria Żesławska
Rezerwat Smoleń przyciąga turystów pięknymi ruinami zamku Pilcza. Zamek ten został wzniesiony prawdopodobnie w XIV wieku, ale zachwyca do dnia dzisiejszego. Latem spacery po rezerwacie Smoleń robią ogromne wrażenie. Sprawdźcie najważniejsze informacje.

Spis treści

Rezerwat Smoleń wraz z zamkiem Pilcza należy do miejscowości Smoleń, w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim. To piękne miejsce, które można odwiedzać zarówno na co dzień, jak i podczas ciekawych wydarzeń. Właściwie każdego roku, we wrześniu, odbywa się tutaj Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Pilcza w Smoleniu. Jak dojechać, mapa

Rezerwat Smoleń wraz z zamkiem Pilcza znajduje się na niewielkim wzgórzu, w miejscowości Smoleń, przy ulicy Smoleń 61.

Zobacz na mapie poniżej jak dojechać do zamku Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu - zwiedzanie, cennik 2022

W okresie letnim (czerwiec-sierpień) zamek Pilcza w Smoleniu jest otwarty codziennie od 9:00 do 18:00. Sprzedaż biletów odbywa się do godz. 17:30. Zamek zwiedza się samodzielnie.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 12 złotych
  • bilet ulgowy - 9 złotych

Dodatkowo, odwiedzając Rezerwat Smoleń w weekend można zwiedzić również znajdującą się tutaj Zbrojownię Jurajską. Jest również otwarta w godzinach 9:00-18:00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 12 złotych
  • bilet ulgowy - 9 złotych

Piękne ujęcia z zamku w Smoleniu można obejrzeć tutaj:

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu można z powodzeniem w ciągu jednej wycieczki podjechać również do Mirowa i zobaczyć ruiny tamtejszego zamku.

Historia zamku Pilcza w Smoleniu

Prawdopodobnie zamek został zniszczony podczas walk Władysława Łokietka z czeskim królem Wacławem. Ponownej odbudowy doczekał się w połowie XVI wieku przez Ottona III z Pilczy. Stał się rezydencją zamożnej rodziny Padniewskich, którzy później opuścili go. Podczas potopu Szwedzkiego zamek został zdewastowany. Został odkupiony dopiero w XIX wieku i powstała tam fabryka śrub. W XX wieku na terenie zamku odbywały się liczne prace archeologiczne i zabezpieczające. Bardzo sroga zima w 2010 roku doprowadziła do wielu zniszczeń na zamku, przez pewien czas był zamknięty dla turystów. Zamek wraz z wieżą został udostępniony do zwiedzania dopiero 5 lat później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto