Nasza Loteria

Zawierciańska Bazylika z kwotą 3,5 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury na remont jednej z wież. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Gmina Zawiercie otrzymała kwotę niespełna 3,5 mln złotych, z Programu "Ochrona Zabytków" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na rewitalizację jednej z wież neogotyckiej Bazyliki pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Sprawa od dłuższego czasu ciążyła na parafii, gdyż eksperci od tego rodzaju zabudowań, stwierdzili, że wieże wymagają natychmiastowego remontu i są w stanie katastrofalnym. Spotkaliśmy się z ks. prał. Janem Niziołkiem, kustoszem Bazyliki, który opowiedział o tej inwestycji. Zobaczcie przeprowadzony wywiad WIDEO z gospodarzem Bazyliki.

Remont budowlano-konserwatorski wieży Bazyliki w Zawierciu

Od wiosny 2023 roku Bazylika rozpoczęła proces wykonywania planów konserwatorskich, całego planu inwentaryzacji, z myślą, aby w pierwszej kolejności wykonać prace rewitalizacyjne przy obu wieżach. Koszty takich prac są ogromne. Kiedy pojawiła się możliwość ubiegania o środki zewnętrzne, Bazylika wraz z Miastem Zawiercie, napisała stosowny projekt o dofinansowanie z Programu "Ochrona Zabytków" MKiDN.

- Napisaliśmy projekt wspólnymi siłami z Miastem Zawiercie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po czym Urząd Miejski w Zawierciu, na czele z panem prezydentem, wystąpił o te środki do Programu "Ochrona Zabytków". Bogu dziękować, że ta kwota blisko 3,5 mln złotych, została przyznana na remont jednej z wież, tej od strony północnej bazyliki - mówi ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Zobaczcie zdjęcia z Bazyliki z drona, wykonane przez Just Drone It KJ

- Szczególnie w tej wieży widać ubytki, pęknięcia, pinakle, są troszkę przechylone, wymaga to generalnego remontu. Jest to program na dwa lata 2024-25. Ten rok jest przeznaczony na dokończenie planów inwentaryzacyjnych, uzyskanie stosownych zgód od śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków i myślę, że wiosną nowego roku ruszymy z pełnym zapałem. Na przyszłość będziemy chcieli zrealizować remont drugiej wieży, środka pomiędzy wieżami, elewacji i innych gruntownych prac, całości prac - mówi ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Pierwszy generalny remont wież Bazyliki w Zawierciu, od czasu jej wybudowania

Gruntownego i generalnego remontu wież, nie było od momentu wybudowania Bazyliki. Ostatnie prace były wykonywane po 1945, kiedy na stacji w Zawierciu był potężny wybuch amunicji i wieże zostały częściowo uszkodzone.

- Cóż by znaczyło nasze kochane Miasto Zawiercie, gdyby nie tak wspaniały obiekt, jakim jest ta świątynia. Bazylika, która stanowi centrum życia duchowego, kultu i sakramentów. W tej świątyni przez minione lata odbywają się uroczystości patriotyczne i wydarzenia kultury, a w tym koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, czy występy tematyczne RZPiT "Śląsk". Czy byłyby te środki, czy nie były, musimy ratować Bazylikę, dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń - kończy ks. prał Jan Niziołek, kustosz Bazyliki.

Pierwsze prace przy budowie kościoła ruszyły 13 czerwca 1896 roku. Budowa świątyni została zakończona w 1903 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto