Fortum z nowym zakładem w Zawierciu
Uruchomienie zakładu planuje się z początkiem 2024 roku. Instalacja rocznie z z ok. 100 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu, wytworzy ok. 90 tys. ton paliwa RDF, które będzie zasilało elektrociepłownie w Zabrzu celem produkcji energii elektrycznej i ciepła.
- Nowoczesna i bezpieczna instalacja, którą zbudujemy w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem, to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nienadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać – mówi Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.
Do odpadów, których nie da się zrecyklingować, a stanowią duże obciążenie dla środowiska, zalicza się np.: tłusty papier, plastik, folie, materiały wieloopakowaniowe czy szczoteczkę do zębów.
Zobaczcie zdjęcia z wbicia "pierwszej łopaty" oraz z konferencji prasowej zapowiadającej inwestycje
Wbito "pierwszą łopatę"
Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia podkreśla, że inwestycja może pozwolić na utrzymywanie cen gospodarowania odpadami w Zawierciu na stałym poziomie oraz wygeneruje nowe miejsca pracy.
-Mamy nadzieje, że ta inwestycja pozwoli na zachowanie cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców Zawiercia. To także nowe miejsca pracy w Zawierciu. Firma poinformowała, że w samym zakładzie zatrudnienie znajdzie 20 osób, a dodatkowo zakład będzie generował potrzeby logistyczne, które zapewnią kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy - komentuje Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.
Jarosław Mazur, prezes ZGK w Zawierciu, podkreśla, że inwestycja to duży wkład dla ochrony środowiska i Zawiercia.
- Rozpoczyna się budowa, która przysłuży się środowisku i naszemu zakładowi, jest to na pewno duża inwestycja w Strefie Gospodarczej w Zawierciu, która została po to stworzona, aby temu służyć. Odpad, który będziemy oddawali do Fortum, to wysokokaloryczny odpad, z którego będzie powstawało paliwo, wykorzystywane do ogrzewania lub wytwarzania energii - komentuje Jarosław Mazur, prezes ZGK w Zawierciu.
Hala będzie obiektem zamkniętym niewytwarzającym hałasu czy zapylenia. Pozostałości w wyniku produkcji paliwa RDF to kamienie, popioły, które będą wykorzystywane do budowy dróg na składowiskach ZGK w Zawierciu oraz metale żelazne i nieżelazne, które będą nadawać się do recyklingu. Wartość inwestycji to około 35 mln złotych.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór