18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Historia dzielnic oczami Bogdana Dworaka [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Świetna woda, znakomity chleb i godne pozazdroszczenia, świeże powietrze, to
zalety Blanowic znane kilkadziesiąt lat temu. To akurat zdjęcie z 5 maja 1948 roku.
Świetna woda, znakomity chleb i godne pozazdroszczenia, świeże powietrze, to zalety Blanowic znane kilkadziesiąt lat temu. To akurat zdjęcie z 5 maja 1948 roku. fot. zbiory Sławomira i Jadwigi Gębków
Cofamy się w czasie i oczami Bogdana Dworaka patrzymy na poszczególne dzielnice Zawiercia. Jak kiedyś wyglądały i czym się charakteryzowały.

Zawiercie ponad pół wieku temu było miastem stosunkowo niewielkim i otoczonym wsiami. Gdy przeszło się Górę Blanowską, dochodziło się do jednej z najpiękniejszych wsi jurajskich, a więc Blanowic. Nie brakowało tam doskonałej wody i wyjątkowego chleba. Na dodatek Bogdan Dworak wyczytał 65 lat temu, że w Blanowicach i Podlesicach powietrze jest tak znakomite, że nie może się z nim równać nawet to na… Podhalu.

Pomrożyce były z kolei klasyczną ulicówką, gdzie stały po obu stronach chałupy. Była tam też studnia o głębokości 100 metrów. Ciekawostką jest to, że w czasie okupacji wąwóz z Pomrożyc do Skarżyc był granicą. Gdy się go minęło, już po chwili można było się znaleźć w Generalnej Guberni.

Cielne Jasie i Szwedzi

Co z Kromołowem? Bogdan Dworak kojarzy tę miejscowość jako nieprawdopodobną odrębność kulturową, obyczajową i zwyczajową. Śmieje się, że wie nawet dlaczego na mieszkańców najstarszej dzielnicy Zawiercia mówi się "cielne Jasie". Odbywały się tam bowiem targi, podczas których handlowano krowami.

Był tam m.in. pewien Jaś, który tak intensywnie przekonywał kupca, że wmówił mu, że zabiedzona krowa, której było widać żebra, jest jeszcze cielna.
- Tak się przyjęło, że mieszkańcy Kromołowa to "cielne Jasie". Troszkę się o to gniewają, ale po 1945 roku była to młodzież kształcąca się i pochodzi stamtąd wielu inżynierów. Trzeba na to patrzeć z szacunkiem - mówi Bogdan Dworak. Mieszkańcy Kromołowa nazywani są też Szwedami, ponieważ po najeździe szwedzkim wielu cudzoziemców tu zostało.

Dzielnica Warty to natomiast przede wszystkim biurowiec zawierciańskiej huty po prawej stronie, cmentarz i pojedyncze chałupy po lewej stronie. Gdy już kończyły się Warty, zaczynał się z kolei Nowy Świat, a więc jedna z najpiękniejszych dzielnic Zawiercia. - Było tam wiele pięknych domów i jeden czynszowy został jeszcze przy ulicy Słowackiego. Szkoda, że wiele budynków wyburzono pod blokowisko. Były tam przecież ogrody i wille - nie kryje żalu Bogdan Dworak. - Po 1945 roku było tyle miejsca w innych rejonach i blokowisko można było zrobić np. wzdłuż Góry Blanowskiej. Ktoś mieszkałby na 10 piętrze i miałby perspektywę aż do Łaz - zaznacza Bogdan Dworak.

Placki z Marciszowa

Marciszów, gdzie obecnie mieszka pisarz. Były tam chałupy, krowy i pachniało wieczornym udojem. Mieszkańcy ze względu na świetne placki ziemniaczane, nazywani są natomiast pieszczotliwie właśnie "Plackami".
Czy warto było przyłączyć się do Zawiercia? Nasz rozmówca ma swoją opinię na ten temat, ponieważ uważa, że poszczególne miejscowości zyskałyby więcej, gdyby nie stały się dzielnicami Zawiercia.

- Gdyby były to wsie, to rządziłby sołtys i społeczność cywilizacyjnie nic by nie straciła. Socjologiczna definicja wsi jest taka, że to miejsce, gdzie się wszyscy znają. Patrząc na to w ten sposób, Zawiercie to też taka wieś, w której nikt nie jest anonimowy. Magiczne miejsce, w którym wszyscy się znają - uśmiecha się Bogdan Dworak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto