Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie otrzymało dotację, dzięki której dowiemy się ile jest azbestu w mieście

Patryk Drabek,
Do 2032 roku azbest musi zniknąć z naszego kraju, a w Zawierciu właśnie stawia się pierwszy krok w kierunku zlikwidowania szkodliwych odpadów. Gmina otrzymała bowiem dotację z Ministerstwa Gospodarki, dzięki której powstanie specjalny program usuwania eternitu. Inwentaryzację takich właśnie wyrobów prowadzić będzie Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja z Ustronia.

Mieszkańcy mogą się zgłaszać do 1 sierpnia, a to o tyle istotne, że jeśli ktoś tego nie zrobi, to może nie zostać uwzględniony w programie. Każdy mieszkaniec może zgłosić występowanie wyrobów zawierających azbest na własnej nieruchomości do Referatu Ochrony Środowiska UM w Zawierciu ( ul. Leśna 2, tel. 32 67 222 15). Inwentaryzacja pozwoli na pozyskiwanie środków unijnych dla miasta, spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot oraz mieszkańców na usunięcie niebezpiecznych materiałów ze środowiska.

Niewykluczone także, że Rada Miejska przyjmie stosowną uchwałę, która umożliwi pokrycie z budżetu miasta części kosztów związanych z usunięciem azbestu.

Inwentaryzacja przeprowadzana jest w tej chwili również w gminie Łazy.

W Kroczycach gmina z własnych środków w 75 proc. dofinansowuje mieszkańcom demontaż, transport i utylizację odpadów azbestowych z nieruchomości, a w Ogrodzieńcu dotacja wynosi 80 proc. pod warunkiem, że kwota nie przekracza 800 zł. W gminie Włodowice przygotowano program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest obejmujący lata 2011 - 2032, a gmina ubiega się o dotację i pożyczkę. Wnioski złożono już m.in. do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W 2009 roku inwentaryzację przeprowadzono także w Porębie, a w ubiegłym roku w Irządzach, ale w ciągu bieżących 12 miesięcy nie ubiegano się tam o dotację. W Szczekocinach spis sporządzono kilka lat temu, a gmina planuje złożenie wniosku o dofinansowanie. W Pilicy działania związane z demontażem, transportem i utylizacją odpadów azbestowych podejmowano w ubiegłym roku.

Jeśli chodzi o ilość wyrobów azbestowych, to rekord pobity został w gminie Żarnowiec. Zinwentaryzowano tam ok. 7 tys. 432 ton szkodliwych substancji.
- W przyszłym roku chcemy złożyć wnioski o dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego zawierającego azbest na budynkach użyteczności publicznej, a więc m.in. remizach. Potem postaramy się o środki dla indywidualnych mieszkańców - podkreśla wójt Żarnowca, Eugeniusz Kapuśniak.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto