Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie. W mieście powstanie huta miedzi i metali szlachetnych za 400 mln złotych. Poznaj szczegóły!

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Zawierciu Grupa Elemental wybuduję hutę miedzi i metali szlachetnych.
W Zawierciu Grupa Elemental wybuduję hutę miedzi i metali szlachetnych. Grupa Elemental
ZAWIERCIE. Elemental H2tech sp. z o.o. - spółka należąca do Grupy Kapitałowej Elemental Holding Group uzyskała decyzję o wsparciu dla przygotowywanego projektu budowy huty miedzi i metali szlachetnych, odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego, która ma powstać w Zawierciu. Projekt warty jest ponad 400 mln złotych, a prace w hucie ma znaleźć co najmniej150 osób. Jakie są szczegóły inwestycji?

W Zawierciu powstanie huta miedzi i metali szlachetnych za 400 mln złotych

Na przełomie roku, w Zawierciu uruchomiony zostanie pierwszy zakład produkujący metale bateryjne i metale z grupy platynowców. Grupa Kapitałowa Elemental Holding uzyskała właśnie wsparcie dla rozwoju tej inwestycji o wartości ponad 400 mln zł, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W Zawierci ma powstać huta miedzi i metali szlachetnych, odzyskiwanych ze zużytego sprzętu elektronicznego.

Produkowane w innowacyjnym zakładzie metale pochodzić będą w całości z procesów recyklingu prowadzonych przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Inwestycja wygeneruje dodatkowe miejsca pracy dla co najmniej 150 pracowników, co będzie się przekładać na rozwój regionu.

- Projekt Elemental H2 Tech Sp. z o.o. wpisuje się w szerszy plan budowy przez Grupę Kapitałową Elemental Holding kompetencji technologicznych w zakresie przetwarzania materiałów zawierających metal strategiczne dla rozwoju nowych technologii. Uzyskanie decyzji KSSE o wsparciu jest jednym z warunków, które mogą przesądzić o realizacji projektu w Zawierciu, który stanowiłby element budowy unikalnego na skalę światowa kompleksu metalurgicznego – podsumowuje Michal Zygmunt, Wiceprezes Zarządu Elemental Holding S.A.

– Projekt jest niezwykle ważny zarówno z punktu widzenia innowacyjnej gospodarki światowej, ale również tej lokalnej. Dzięki tej inwestycji zyska społeczność lokalna, bo pojawią się nowe miejsca pracy, ale zyska też ekosystem, ponieważ recykling jest dużo bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego od tradycyjnego wydobycia metali" – dodaje Michał Zygmunt.

KSSE buduje gospodarkę Zawiercia

W ciągu ostatnich pięciu lat w ramach PSI wydano imponującą liczbę 2 tysięcy decyzji o wsparciu przedsiębiorców, z czego aż 327 to zasługa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zadeklarowane przez inwestorów KSSE nakłady inwestycyjne, łącznie wynoszą już ponad 18 miliardów złotych, a z pomocą Katowickiej SSE powstało ponad 10 tys. nowych miejsc pracy.

-Dzisiaj mechanizm Polskiej Strefy Inwestycji oferuje dodatkowe zachęty dla inwestorów, którzy lokują się w obszarach słabiej rozwiniętych i miastach średnich. Od samego początku mechanizmy wsparcia były tak skonstruowane by regiony znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji miały dodatkowe bonusy, takie jak możliwość, uzyskania wyższego zwolnienia podatkowego, czy konieczność spełnienia warunków realizacji inwestycji na korzystniejszych zasadach. Te ułatwienia dotyczą m.in. takich miast jak Zawiercie, miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze czy regionów ze szczególnie wysokim bezrobociem – informuje dr Janusz Michałek - Prezes Zarządu Katowickiej SSE.

Zakład recyklingu źródeł energii Elemental w Zawierciu

Zakład w Zawierciu, który ma być uruchomiony na przełomie roku, będzie zajmować się odzyskiwaniem metali cennych z wyeksploatowanych baterii z samochodów elektrycznych, laptopów, telefonów komórkowych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. W zakładzie odzyskiwane będą metale takie jak: lit, kobalt czy metale szlachetne, zwłaszcza platyna, pallad i rod.

Według informacji inwestora Grupa Elemental Holding to obecnie największy na świecie podmiot zajmujący się odzyskiem Platinum Group Metals oraz jeden z europejskich liderów na rynkach recyklingu płytek drukowanych PCB i odzysku metali nieszlachetnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto