Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zjazd absolwentów w Zawierciu: Kiedyś to były piękne czasy

Patryk Drabek
Zjazd absolwentów I LO w Zawierciu.
Zjazd absolwentów I LO w Zawierciu. Patryk Drabek
Zjazd absolwentów w Zawierciu: Za nami kolejny zjazd absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego. O uroczystości pisze Patryk Drabek.

Zjazd absolwentów w Zawierciu: Rocznica i wyróżnienia

To było wyjątkowe święto. W ubiegłym tygodniu I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego świętowało 80-lecie działalności, a tę uroczystość połączono z kolejnym już zjazdem absolwentów. Obchody zainaugurowała msza święta w bazylice mniejszej, a następnie wszyscy przeszli do Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" w Zawierciu.

Uhonorowano między innymi dyrektorów szkoły, a więc Piotra Grzyba, Krystiana Łojewskiego i Lecha Młodzińskiego oraz najstarszego absolwenta Leszka Dutkę (rocznik 1939). Ponadto szkoła została odznaczona złotą odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego", którą przekazał Marian Gajda, radny sejmiku województwa śląskiego. Placówka mogła także liczyć na prezent od zawierciańskiego samorządu (konkretnie na zestaw kina domowego).

Zjazd absolwentów w Zawierciu: Historia I LO

Przypomniano też historię placówki. Warto odnotować, że popularny „Żerom" ma około 8,5 tysięcy absolwentów. Szkoła powstała w 1933 roku i była to pierwsza państwowa szkoła średnia na terenie miasta, działająca wówczas pod nazwą „Państwowe Liceum Koedukacyjne". Pierwszą dyrektorką była Henryka Jakliczowa, a kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele dawnego Seminarium Nauczycielskiego.

Zobacz także>>> Zjazd absolwentów w Zawierciu: I LO

Pierwszy egzamin wstępny do liceum przeprowadzono w 1937 roku. Pierwsza matura odbyła się z kolei w 1939 roku, a placówka oficjalnie wznowiła działalność po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku. Już trzy lata później szkoła została przekształcona w „Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego" i była zlokalizowana w budynku przy ulicy Niedziałkowskiego, wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 i działała pod kierownictwem Stanisława Ignacego Rączki. W 1951 r. szkołę przeniesiono do nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Wojska Polskiego.

Od 1950 roku funkcję dyrektora objął Stefan Kluz, a 2 listopada 1961 roku szkoła otrzymała oficjalną nazwę - I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Od 1975 na czele szkoły stawali Piotr Grzyb, Krystian Łojewski i Lech Młodziński. Obecnie dyrektorką jest Bożena Bańska.

Zjazd absolwentów w Zawierciu: Czas wspomnień

Drugi dzień obchodów 80-lecia I LO upłynął pod znakiem wspomnień absolwentów, wspólnego zdjęcia na szkolnym parkingu i spotkań w klasach poszczególnych roczników, a nie zabrakło także festynu i wspólnej zabawy.

- Zaczynałem szkołę w 1951 i to był wielki plac budowy. To były fantastyczne czasy, a zajmowaliśmy tylko ostatnie piętra tego budynku. Człowiek był młody oraz pełen energii i cały czas wiele od nas wymagano. To natomiast później cały czas procentowało w życiu - podkreślał jeden z absolwentów Mieczysław Laus, który nie krył, że obecny, wyremontowany budynek I LO w Zawierciu robi na nim duże wrażenie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto