Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żmija zygzakowata w powiecie. Patrzcie pod nogi na spacerze!

AD, KK
Fot. PP
Żmija zygzakowata występuje również na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Władze Włodowic ostrzegają mieszkańców przed tym jadowitym gadem. Możecie go spotkać np. podczas spaceru. Herpetolog ze śląskiego ZOO ostrzega, że gady można spotkać w całym województwie!

Na stronie internetowej gminy Włodowice można przeczytać komunikat ostrzegający mieszkańców przed jadowitym gadem. Ten gad to żmija zygzakowata. Wielu z Was pewnie już ją widziało. Należy uważać, by jej nie nadepnąć, bo wtedy może ukąsić. Gdy żmija zygzakowata nie czuje się zagrozona czy osaczona sama nie powinna zaatakować. Na spacery po skałkach czy do lasu ubierać pełne wysokie obuwie, najlepiej skórzane, patrzeć pod nogi, nie dotykać, nie zaczepiać żmii, pozwolić jej uciec, zawsze uprzednio obejrzeć miejsce, gdzie chce się usiąść lub oprzeć rękami.
Warto wiedzieć, że zazwyczaj żmija przed ukąszeniem najpierw głośno syczy. To powinno być dla człowieka ostrzeżeniem.

Kierownik działu hodowlanego chorzowskiego ZOO, Andrzej Malec twierdzi, że żmije na naszym terenie to żadna nowość...

- Żmij jest rzeczywiście dużo, jednak to nie jest nowość, bo zawsze było ich dużo, teraz po prostu populacja się zwiększyła. Składają się na to różne czynniki. Od kilku lat temperatura im sprzyja. Mamy lekkie zimy w związku z tym jest zdecydowanie większy przychówek,mają też nadmiar pokarmu, dlatego częściej się pojawiają nawet na obrzeżach miast - tłumaczy. - Gdy spotkamy na swojej drodze żmiję, trzeba zejść jej z drogi. Sama z siebie nie zaatakuje człowieka, ponieważ poluje głównie na małe gryzonie. Żmija atakuje dopiero wtedy, gdy czuje się zagrożona, na przykład gdy ktoś ją przydepnie. Zaatakuje również jak nie będzie mogła uciec. Jeżeli nas ugryzie - co też nie jest takie proste, ponieważ zęby jadowe nie są duże- nie należy panikować. Statystycznie jest więcej powikłań, które wynikają ze strachu - mam tu na myśli sytuacje w których człowiek ugryziony stresuje się samym faktem wprowadzenia jadu, w takich sytuacjach dochodzi nawet do ataków serca, które wynikają ze stresu - dodaje.

W Polsce surowica na jad żmii dostępna jest niemal w każdym szpitalu. Osoba, która została ugryziona, jak najszybciej powinna udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Trzeba pamiętać o tym, że jad jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych lub osób chorych przewlekle. Pod uwagę trzeba wziąć także odczyn alergiczny łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym.

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata (Vipera berus) – jedyny gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych występujący w Polsce. Żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym w Polsce. Jej długość może dochodzić do 85 cm. Znane są trzy barwne odmiany: szara, brązowa i czarna. U osobników o zabarwieniu jasnym wyraźnie widoczny jest, biegnący od szyi wzdłuż całego grzbietu czarny, regularny zygzak, wyraźniejszy u samców. U okazów bardzo ciemnych lub czarnych jest na ogół niewidoczny. Jesienią i zimą (od października do marca) przesypia w ukryciu, aktywność życiową przejawia wiosną i latem. Atakują tylko wtedy, gdy czują się zagrożone odcięciem drogi ucieczki, nagłym zbliżeniem, dotknięciem kijem lub nogą. Bezpośrednio po kontakcie ze żmiją należy poszukać na ciele śladów ukąszenia w postaci dwóch ranek kłutych (jak po ukłuciu szpilką) w odległości do 1 cm od siebie (nie muszą krwawić). Jeśli w ciągu 10 minut w miejscu ukąszenia nie pojawi się zaczerwienienie i obrzęk, można z dużym prawdopodobieństwem wnioskować, że jad nie został wpuszczony. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Jak się zachować w przypadku ukąszenia?

Nie masować, nie nacinać miejsca ukąszenia, nie odsysać ustami, nie podawać alkoholu, nie podawać surowicy przeciw jadowi żmij bez decyzji lekarza

Należy natomiast przemyć rankę wodą i odkazić np. wodą utlenioną.
Powyżej miejsca ukąszenia założyć opaskę uciskową (nie za mocno i co 10 do 20 minut zwalniać jej ucisk na 1-2 minut ). Jeśli nie gwarantujesz dopilnowania czasu zwalniania ucisku nie należy zakładać opaski. Bezpieczniej jest ochładzać miejsce ukąszenia np. woreczkami z lodem, ułożyć poszkodowanego wygodnie i okryć aby nie wykonywał zbędnych ruchów, podawać duże ilości płynów do picia, wezwać lub zgłosić się do lekarza.

W przypadku pojawienia się żmij w budynkach mieszkalnych bądź gospodarczych lub zlokalizowania gniazda na terenie posesji można zadzwonić pod nr 998 do PSP w celu przeniesienia gadów. Jednocześnie informuje się, iż w razie ukąszenia przez żmiję niezwłocznie należy udać się do najbliższego szpitala (Szpital Powiatowy Zawiercie, Szpital Powiatowy Myszków, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto