Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Akademia Ratownika”, czyli śmigłowiec w akcji. Pokazy ratownictwa medycznego na dąbrowskiej Pogorii III ZOBACZ ZDJĘCIA

Monika Krężel
Monika Krężel
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego zorganizowała pokaz ratownictwa medycznego na dąbrowskiej Pogorii III
Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego zorganizowała pokaz ratownictwa medycznego na dąbrowskiej Pogorii III Fot. Monika Krężel
Specjalny pokaz ratownictwa medycznego przygotowała na dąbrowskiej Pogorii III Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego. Ratownicy medyczni wraz z ratownikami WOPR-u pomagali poszkodowanym na jeziorze. Jednego z nich przetransportowano do szpitala śmigłowcem.

Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej prowadzi program „Akademia Ratownika”. Wzięło w nim udział około 60 uczniów szkół średnich z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Pawłowic. Uczniowie uczyli się nie tylko zasad udzielania pierwszej pomocy, ale przychodzili na zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej, które posiada dąbrowska uczelnia. Elementem „Akademii Ratownika” był specjalny pokaz ratownictwa medycznego. Uczestniczyli w nim m.in. ratownicy medyczni, strażacy i dąbrowski WOPR.

Pokaz polegał na udzieleniu pomocy dwóm mężczyznom, których kajak wywrócił się na jeziorze. Do poszkodowanych podpłynęli łodzią motorową najpierw ratownicy WOPRP, przetransportowali ich na brzeg jeziora, udzielili pierwszej pomocy aż do przyjazdu ratowników medycznych. Jednego z poszkodowanych przekazano załodze karetki pogotowia, do drugiego trzeba było wezwać śmigłowiec, który wylądował na plaży.

- To była widowiskowa akcja - komentowali uczniowie. - Braliśmy udział w „Akademii Ratownika”, a wszystko czego się tam nauczyliśmy było bardzo potrzebne - mówili licealiści z ZSO w Pawłowicach.

W pokazie uczestniczył m.in. Jan Figacz, uczeń trzeciej klasy IX LO im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu. Jan należy do szkolnej drużyny ratowniczej, chodzi do klasy o profilu medycznym.

- Nasza drużyna odnosi sukcesy w ogólnopolskich konkursach z ratownictwa medycznego, zajmujemy w nich czołowe miejsca, mieliśmy już pierwsze i drugie miejsce - mówi Jan Figacz. - Zasady udzielania pierwszej pomocy dobrze znamy, bierzemy też udział w szkoleniach, a nawet sami organizujemy takie zajęcia dla uczniów szkół podstawowych czy dla przedszkoli. Zdarza się też, że zabezpieczamy pod względem medycznym szkolne rozgrywki sportowe - dodaje. Ma sprecyzowane plany na przyszłość, najpierw chce skończyć kwalifikowany kurs pierwszej pomocy, a po liceum pójść na studia medyczne.

- Im więcej osób jest przeszkolonych z pierwszej pomocy, tym więcej osób może czuć się bezpiecznie - podkreśla Andrzej Latosik, prezes WOPR w Dąbrowie Górniczej. - Takie szkolenia, konkursy czy zawody są niezwykle potrzebne i mają wymiar edukacyjny. Sami organizujemy szkolenia dla ratowników obsługujących kąpieliska, cieszymy się, że sezon był bezpieczny - dodaje.

Warto dodać, że dąbrowska uczelnia organizuje też konkurs drużyn ze szkół średnich „I Ty możesz zostać ratownikiem”. Zainteresowanie nim jest ogromne, co roku zgłasza się coraz więcej szkół.

Po pokazie chętni uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Patronat nad wydarzeniem mieli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto