MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie 200 nowych miejsc pracy w Zawierciu! Atlas Ward Polska rozpoczął budowę innowacyjnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Atlas Ward Polska buduje w Zawierciu zakład recyklingu baterii.
Atlas Ward Polska buduje w Zawierciu zakład recyklingu baterii. Atlas Ward Polska
Atlas Ward Polska rozpoczął w Zawierciu budowę innowacyjnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych. Inwestycja realizowana jest na zlecenie Elemental Strategic Metals – spółki należącej do Grupy Elemental Holding. Będzie to jeden z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności.

Budowa zakładu Elemental w Zawierciu

Teren, który aktualnie objęty jest zagospodarowaniem to 145 000 m2. Powierzchnia działki, dedykowanej pod kompleks, wynosi 500 000 m2. W nowym zakładzie Elemental, który realizuje krakowski oddział Atlas Ward Polska, odzyskiwane będą metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów, wykorzystywanych m.in. w pojazdach elektrycznych, laptopach i telefonach komórkowych. Pozyskane w Zawierciu lit, kobalt, platyna, pallad czy rod będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii. Prace w zakładzie znajdzie 200 osób.

- To bardzo ambitny projekt zarówno pod względem skali, technologii, jak i nowoczesnej oraz bardzo oczekiwanej finalnej produkcji. Cieszymy się, że nasze wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów produkcyjnych i ochrony środowiskowej zostało docenione przez Elemental Strategic Metals, i że to właśnie nasza spółka bierze udział w realizacji tego niezwykle istotnego dla zrównoważonej gospodarki przedsięwzięcia - mówi Piotr Nowak, dyrektor krakowskiego oddziału Atlas Ward Polska.

- Elemental powierzył wykonanie tego zadania Atlas Ward Polska, uwzględniając wysoki poziom profesjonalizmu, doświadczenie w realizacji dużych inwestycji przemysłowych i dobrą reputację na rynku. Liczymy na to że, Atlas Ward Polska pomoże nam zrealizować ten wymagający projekt w terminie i w ramach budżetu. Zakład po uruchomieniu zaoferuje 200 nowych miejsc pracy i pozwoli rozwijać w Zawierciu centrum przemysłowe produkujące metale strategiczne dla nowych technologii przy zastosowaniu nowoczesnych oraz przyjaznych środowisku niskoemisyjnych procesów – mówi Michał Zygmunt, COO Elemental Holding S.A.

Co będzie wybudowane w ramach inwestycji?

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni.

Proces budowy został zaplanowany w sposób umożliwiający realizację wszystkich obiektów jednocześnie. Projekt realizowany jest z uwzględnieniem wysokich standardów środowiskowych. W kompleksie znajdą się m.in. systemy oczyszczania powietrza i wody. W sąsiedztwie budynków powstanie również farma fotowoltaiczna, która będzie zasilać kompleks w energię odnawialną.

- Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych. Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. BIM pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych kolizji jeszcze na etapie projektowym, co pozytywnie wpływa na jakość wykonawstwa, a także lepszą kontrolę i nadzór procesu budowy - mówi Michał Szcześniak, dyrektor realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Kompleks, który zrealizuje Atlas Ward Polska, powstaje w kluczowej dla biznesu lokalizacji. Zawiercie położone jest w niewielkich odległościach od dwóch najważniejszych w regionie aglomeracji – Krakowa i Katowic. Pobliskie arterie komunikacyjne gwarantują również łatwość dotarcia do rynków czeskiego i słowackiego.

Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto