Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia z pozwoleniem na budowę! obwodnica Kromołów dostała zielone światło. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marek Wójcik, wojewoda śląski, Marek Niełacny, dyrektor oddziału GDDKiA w Katowicach, władze miasta Zawiercie i zaproszeni goście, uczestniczyli 17 stycznia 2024 roku w konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu, podczas której uroczyście poinformowano o wydaniu przez wojewodę śląskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZDRID) budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia - obwodnicy Kromołowa. Na DK 78 w pow. zawierciańskim powstaną także kolejne obwodnice, zapowiada GDDKiA. Jakie są szczegóły tej inwestycji? Gdzie powstaną kolejne obwodnice na DK 78 w pow. zawierciańskim? Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Drugi odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia - obwodnica Kromołów, z pozwoleniem na realizację

Drugi 7,5 km odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia rozpocznie się węzłem Kromołów, a zakończy rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach budowy obwodnicy Kroczyc. Droga będzie o przekroju dwujezdniowym 2+2. Nowa trasa będzie posiadała najwyższą klasę techniczną dróg ogólnodostępnych (główna ruchu przyspieszonego) i zostanie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Wybudowane na niej zostaną także drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji.

- To jest bardzo ważna inwestycja, ponieważ domyka obwodnicę Zawiercia, w ciągu bardzo ważnej drogi tranzytowej w kierunku Kielc do województwa świętokrzyskiego, dlatego liczymy, że po powstaniu inwestycji, nastąpi znaczne odciążenie Zawiercia, znaczna poprawa warunków życia w Zawierciu, ponieważ transport w tym ważnym kierunku, będzie już kierowany obwodnicą, a nie przez środek Zawiercia. Myślę, że gdy te dwa etapy obwodnicy zostaną ukończone, mieszkańcy odetchną z ulgą, ponieważ pozbędą się tranzytu, którym w tym momencie przebiega przez Zawiercie, a po drugie czasy dojazdów w samym Zawierciu skrócą się - mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Finalnie powstanie tam również nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Zobaczcie zdjęcia z konferencji

Jaki czas realizacji II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia?

Pierwsi kierowcy będą mogli poruszać się tym odcinkiem w 2027 roku. Założenie realizacji inwestycji to 28 miesięcy. Długi termin spowodowany jest skomplikowanym położeniem terenu, zwłaszcza jeżeli chodzi o układ geologiczny.

- Decyzja pozwoli nam rozpocząć prace budowlane na kontynuacji budowanej już obwodnicy Poręby i Zawiercia. Mówimy o obwodnicy w dzielnicy Kromołów o długości 7,5 km. Zakładamy, że otwarcie ofert nastąpi już w lutym br. i o ile nie będzie perturbacji na etapie samego przetargu myślę, że w połowie roku będzie można podpisać umowę z wykonawcą. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu na wykonanie szczegółowych badań geologicznych i mówiąc kolokwialnie, teren jest trudny, stąd dokumentacja musiała być wykonana bardzo szczegółowo, a wykonawca będzie musiał się skupić mocno na pracach ziemnych - mówi Marek Niełacny, dyrektor oddziału GDDKiA w Katowicach.

- Opracowanie dokumentacji całej inwestycji nie należało do prostych, było sporo utrudnień, ale dziś widzimy efekty ciężkiej pracy, za co wszystkim zaangażowanym dziękuję. Teraz czekamy na wbicie pierwszej łopaty - mówi Łukasz Konarski, prezydent miasta Zawiercie.

Kolejne obwodnice na DK 78 w pow. zawierciańskim

DK 78 to droga o dużym znaczeniu dla ruchu tranzytowego, jest to jedyna droga krajowa, która łączy tę część województwa śląskiego z województwem świętokrzyskim Dlatego na odcinku DK 78 w powiecie zawierciańskim GDDKiA przygotowuje do realizacji kolejne trzy obwodnice: Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów oraz prawie 6-kilometrowy odcinek Pradła - Irządze, zlokalizowany pomiędzy dwiema planowanymi obwodnicami: Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów. Inwestycje zaplanowano do realizacji w latach 2025-2027. Łącznie, w ramach tych trzech zadań inwestycyjnych, wybudujemy prawie 34-kilometrowy odcinek DK78, z czego obwodnica Poręby i Zawiercia będzie mierzyła prawie 24 kilometry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto