Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworek w Gieble wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego - to ważne miejsce dla mieszkańców

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
M.Bulsa/Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Wybudowany w XIX wieku dworek w Gieble został w czerwcu tego roku wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W tym miejscu obecnie mieści się m.in. biblioteka, a także punkt medyczny oraz orkiestra OSP Giebło.

Dworek w Gieble wpisany do rejestru zabytków

Dokładnie 3 czerwca tego roku dworek w Gieble doczekał się wpisania do rejestru zabytków województwa śląskiego. Wybudowany został w XIX wieku i do dnia dzisiejszego znajduje się właściwie w samym centrum wsi Giebło.

- Około 1700 r. na obszarze dzisiejszej gminy Ogrodzieniec znajdowało się wiele dworów szlacheckich. Do dziś zachowanym jest m.in. obiekt w centrum wsi Giebło. Powstał prawdopodobnie na miejscu poprzedniego, drewnianego, w kompleksie parkowym nad brzegiem stawu, między wysokimi drzewami. Wybudowano go z kamienia i otynkowano, prawdopodobnie pod koniec XIX w., na rzucie prostokąta, bez wyraźnych cech stylowych. Jest to parterowy budynek z dwuspadowym dachem, krytym papogontem z blachą miedzianą, z zagospodarowanym poddaszem. Przed II wojną światową dzierżawcami dworu była rodzina Niedzielskich. W latach 30. XX w. był jedynym miejscem pozarolniczych zarobków - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Mieszkańcy dobrze znają to miejsce, ponieważ mimo już wielu lat istnienia, wciąż spełnia wiele funkcji. Aktualnie mieści się tutaj biblioteka publiczna, punkt medyczny, a nawet siedziba orkiestry OSP Giebło. W 2000 roku dworek został nieco odnowiony. Teraz jest już jednym z zabytków na terenie województwa śląskiego.

- Dworek znajduje się w otoczeniu parkowym. W świetle danych historycznych oraz wieku nasadzeń drzew za początkową datę założenia parku należy przyjąć połowię XIX w. W pn.-zach. części parku istniał staw, a na obrzeżu parku zlokalizowany był drugi staw (na pn. od zabudowy dworskiej). Za stawem na pn.-zach. od dworu zbudowano w połowie XIX w. szereg zabudowań gospodarczych (stajnie, stodoły, budynki mieszkalne dla służby folwarcznej), z których większość została zniszczona, a tym samym uległ zatarciu pierwotny układ kompleksu dworskiego, jak również parku dworskiego. Do parku pierwotnie przylegał sad. Pierwszymi właścicielami dóbr w Gieble była rodzina Pileckich, a od początku XX w. – wymieniona wyżej rodzina Niedzielskich. Po 1945 r. umieszczono w dworku szkołę, a w 1954 r. – urząd pocztowy. Obiekt po 2000 r. został odnowiony. Dworek pełnił funkcje publiczne - mieścił się tu między innymi Wiejski Ośrodek Zdrowia, biblioteka i Centrum Kształcenia na Odległość. Obecnie funkcjonuje tu biblioteka publiczna, punkt lekarski, a także mają siedziby centrala telefoniczna, orkiestra OSP Giebło, miejsce kształcenia dzieci) - informują.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto