Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia kopalni "Rudniki" w Rudnikach. Tak wyglądała. Zobacz zdjęcia i filmik

Radosław Famulski, Bartosz Żołnierczyk
Ciekawa Przeszłość/ Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
Kopalnia rud żelaza „Rudniki” w Rudnikach koło Zawiercia, w połowie lat 60-tych XX wieku przeżywała swój największy rozkwit. Dostarczając surowiec głównie do huty „Zawiercie”, która w tamtym okresie przechodziła modernizację, aż do osiągnięcia drugiego miejsca w Polsce, a także do huty „Florian” w Świętochłowicach, musiała ciągle zwiększać swoje wydobycie.

Kopalnia w Rudnikach

Wraz z kanałem Ciekawa Przeszłość, badającym znaną i jeszcze nie odkrytą historię Zawiercia i okolic oraz archiwalnymi numerami gazety "Zagłębie", przypominamy krótką historię kopalni "Rudniki" w Rudnikach.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W kopalni "Rudniki" wydobycie rozpoczęto w 1950r. Kopalnia z czasem przechodziła rozwój i modernizacje. W 1964 roku w kopalni zastosowano unikalny system połączenia pól wydobywczych pod ziemią. Do tego celu wykonano podziemny przekop do sąsiedniego pola „Skałka”.

- Przy biciu tego przekopu zastosowany został kombajn, zaprojektowany i wyprodukowany w bratniej Węgierskiej Republice Ludowej. Wykonanie nowego przekopu udostępniło kopalni „Rudniki” sąsiednie pole wydobywcze o zasobie wynoszącym ok. 600.000 ton surowca - czytamy w artykule archiwalnym w gazecie "Zagłębie".

W 1965 roku kopalnia mogła szczycić się podziemną trakcją elektryczną oraz co przyczyniło się do zwiększonej ilości wydobycia.

- Oddano do użytku przeszło 2- kilometrowy odcinek przewodowej trakcji elektrycznej w chodnikach przewozowych. Jeszcze w bieżącym roku ma nastąpić doprowadzenie tej trakcji do chodników podścianowych - czytamy w artykule archiwalnym w gazecie "Zagłębie".

Zasoby kopalni wynosiły 1 622 000 t, z czego wyeksploatowano 825 843 t. Najwięcej, bo 477 osób było zatrudnionych w 1957 r., średnio pracowało tam 400 górników. Kopalnia posiadała 3 szyby. Budynki nadszybia i wieży wyciągowej wykonane były z drewna.

Zobaczcie jak wyglądała kopalnia rud żelaza "Rudniki"

Tak mogła wyglądać kopalnia "Rudniki" od środka - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie.

Wydobycie w kopalni "Rudniki" kontynuowano do 1969 r., natomiast w 1970 r. kopalnia uległa likwidacji i została zalana wodą. Zostały po niej tylko szyby wentylacyjne i hałda usypana z wykopanej ziemi.

Nazwa wsi Rudniki wzięła się właśnie od złóż żelaza, które się tam znajdują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto