Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak można pomóc obywatelom Ukrainy w powiecie zawierciańskim? Uruchomiono wiele punktów zbiórek

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Na terenie Ukrainy trwa wojna. Setki tysięcy osób potrzebuje pomocy, wielu z nich codziennie przekracza granice polsko-ukraińskie. Na terenie całej Polski trwa mobilizacja mieszkańców, którzy chętnie pomagają uchodźcom. Na terenie powiatu zawierciańskiego uruchomiono wiele zbiórek. Sporo produktów zostało już dostarczonych na granicę. Gdzie i jak można pomóc?

Wiele punktów w Zawierciu

Jeszcze 27 lutego z Zawiercia wyjechał pierwszy transport produktów na granicę. Wszystkie zostały dostarczone przez mieszkańców, dobrych ludzi, którzy oddawali co mieli lub kupowali to, co potrzebne. Główny punkt znajduje się w budynku MOPS Zawiercie przy ulicy Niedziałkowskiego 22. Na tę chwilę można przynosić tam przede wszystkim artykuły przeznaczone dla małych dzieci, koce i śpiwory, czy artykuły szkolne. Punkt ma już wystarczającą ilość odzieży dla osób dorosłych.

- Od soboty mieszkańcy przynoszą tutaj wiele rzeczy. Zebraliśmy przede wszystkim dużo środków higienicznych, żywności o długiej dacie przydatności, koców, śpiworów, pościeli i wiele innych. Dzięki mieszkańcom już w niedzielę wyjechał duży transport z zebranymi produktami - powiedziała nam Aleksandra Smuła, kierownik działu obsługi projektów.

Mieszkańcy Zawiercia mogą przywozić dary także do wielu szkół i przedszkoli, jednostek OSP, a także do MOK-u, czy OSiR-u w Zawierciu. Przynosząc dary do punktów ważne jest, by je segregować i opisywać paczki. Co ważne, obecnie najważniejszymi i najbardziej potrzebnymi produktami są:

  • jedzenie i ubrania dla małych dzieci, pieluszki, chusteczki nawilżane,
  • artykuły i środki higieniczne,
  • koce i śpiwory,
  • nowe artykuły szkolne,
  • jedzenie z długim terminem przydatności do spożycia.

Łazy wspierają mieszkańców Ukrainy

Podobnie sytuacja wygląda w sąsiedniej gminie Łazy. W sobotę rozpoczęła się tutaj zbiórka i już w niedzielę rano, pierwszy transport wyjechał na granicę. W mieście przygotowuje się także mieszkania dla przybywających z Ukrainy. Mieszkańcy Łaz mogą niezbędne produkty przywozić do budynku KTS przy ulicy Spółdzielczej 2. W Łazach uruchomiono także specjalną wirtualną skarbonkę, gdzie można wpłacać pieniądze. Za zebraną kwotę zostaną zakupione najpotrzebniejsze przedmioty: kliknij tutaj

- Mieszkańcy od razu zmobilizowali się do pomocy, dzięki czemu już w niedzielę rano mogliśmy wysłać pierwszy transport na granicę. Pojechał tam pracownik Urzędu Miejskiego, zawiozła te rzeczy i przywiozła stamtąd dwie osoby i ulokowała je w mieszkaniu. W międzyczasie przyjechały do nas osoby, które od razu otrzymały to, co im było potrzebne. Zwołano także w mieście sztab kryzysowy, po to, aby zorganizować noclegi dla przybywających osób - mówi Anna Mąka z UM w Łazach.

Pomoc dla uchodźców omawiano także w gminie Poręba - niedługo zostaną podane szczegóły. Gmina planuje zaangażować mieszkańców do pomocy, ale i własne środki. Odbyło się w tej sprawie spotkanie sztabu kryzysowego. Ukraińskie miasto Winnik, jest miastem partnerskim Poręby. Burmistrz skontaktował się już z jego władzami, które przekazały, czego najbardziej potrzebują.

- Burmistrz Poręby Ryszard Spyra skontaktował się z władzami ukraińskiego miasta Winnik, miasta partnerskiego Poręby,. W odpowiedzi nasza gmina otrzymała wyrazy podziękowania oraz listę rzeczy potrzebnych walczącym i cywilom ukrywającym się przed rosyjskim najeźdźcą. Wśród nich są m.in. materiały medyczne, począwszy od rękawiczek jednorazowych, środków przeciwbólowych, bandaży i opatrunków, na noszach i zestawach do transfuzji krwi skończywszy. Okręg lwowski prosi również m.in. o latarki, powerbanki, krótkofalówki, śpiwory, namioty, agregaty prądotwórcze, rękawice wojskowe, hełmy, kamizelki kuloodporne, koce termiczne - informuje UM w Porębie.

W tym tygodniu, na terenie gminy Ogrodzieniec uruchomione zostaną punkty w różnych miejscowościach. Dzięki temu mieszkańcy mniejszych sołectw będą mogli pomóc i przynieść najpotrzebniejsze rzeczy dla obywateli Ukrainy.

- Rzeczy można przekazać do każdej jednostki OSP - Ogrodzieniec, Podzamcze, Ryczów, Ryczów Kolonia, Giebło , Kiełkowice, Mokrus, Guzów w dniach:

  • 01.03.2022 wtorek godz. 17.00-19.00
  • 03.03.2022 czwartek godz. 17.00-19.00
  • 05.03.2022 sobota godz. 14.00-16.00

- informuje Gmina.

Wśród niewielkich sołectw, ogromnym sercem i zaangażowaniem wykazali się mieszkańcy sołectwa Koryczany, w gminie Żarnowiec. Zamieszkuje je jedynie około 400 mieszkańców. Tylko w ciągu weekendu zebrano tam ponad 6 tysięcy złotych na pomoc uciekającym przed wojną. Mieszkańcy przekazali także artykuły spożywcze, higieniczne i odzież.

- Jako sołtys Koryczan cieszę się z postawy mieszkańców, dla których niesienie pomocy potrzebującym jest oczywistą postawą w tych trudnych czasach - powiedziała nam Małgorzata Miąsko, sołtys.

Od poniedziałku, 28 lutego, stały punkt zbiórki dla obywateli Ukrainy uruchomiono także w gminie Szczekociny. Znajduje się on w Urzędzie Miasta i Gminy - mieszkańcy mogą tam przynosić ważne produkty, które przydadzą się w pomocy uciekającym przed wojną. Jak informują - oprócz podstawowych produktów, przydadzą się także zestawy pierwszej pomocy.
Stały punkt zbiórki istnieje już także we Włodowicach - w Zakładzie Usług Komunalnych we Włodowicach, przy ulicy Krakowskiej 28. Tam mieszkańcy mogą cały czas przynosić potrzebne dary.

- W związku z inwazją na Ukrainę, zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli – mieszkańców Gminy Włodowice o przekazanie niezbędnych dla udzielenia pomocy; rzeczy, produktów i żywności. Wszyscy którzy zechcą włączyć się w akcję pomocową i przekazać dary w postaci; środków higieny i czystości, (tylko rzeczy nowe) oraz długoterminowej oryginalnie zapakowanej żywności - mówi Adam Szmukier, wójt gminy Włodowice.

Pomóc mogą także mieszkańcy gminy Kroczyce. Wszystko co potrzebne, mieszkańcy mogą dostarczać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kroczycach przy ul. Kościuszki 29 codziennie w godz. od 7.30 do 15.30. Punkty zorganizowano także w Kroczyckich parafiach. Gmina zapowiada, że na ich terenie, mieszkańcy znajdą schronienie.

- W obliczu niewyobrażalnej tragedii, w jakiej znalazły się ukraińskie rodziny, chcemy włączyć się w pomoc i wsparcie dla nich. Jesteśmy w kontakcie ze służbami Wojewody i być może już niebawem więcej obywateli Ukrainy znajdzie u nas schronienie - informują.

W Podlesicach, Gościniec Jurajski podjął decyzję, by otworzyć obiekt przed sezonem i udostępnić go bezpłatnie dla 30 osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Zapewnią im nocleg oraz wyżywienie. Dla dziesięciu uchodźców zostanie przygotowane miejsce noclegowe na terenie gminy Pilica. Ponadto, mieszkańcy mogą wesprzeć zbiórkę w trzech przygotowanych do tego punktach.

- Urząd Miasta i Gminy w Pilicy zapewni 10 miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy, ponadto w szkołach na terenie Gminy powstały trzy punkty, w których gromadzone są potrzebne środki pomocowe - powiedziała nam Joanna Ślusarczyk, Sekretarz Miasta i Gminy Pilica.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto