Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Zawiercia: W październiku 2021 minie rok oczekiwania na pozwolenie. A tegoroczny sezon budowlany powoli dobiega końca...

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Obwodnica Zawiercia i Poręby połączy się z istniejącą już obwodnicą Siewierza. Na zdjęciach tereny, po których pobiegnie trasa.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obwodnica Zawiercia i Poręby połączy się z istniejącą już obwodnicą Siewierza. Na zdjęciach tereny, po których pobiegnie trasa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
W październiku 2021 minie rok, odkąd wykonawca obwodnicy Poręby i Zawiercia wystąpił do wojewody o wydanie pozwolenia na budowę. Na razie wciąż na nie czeka. Procedury związane z ochroną środowiska okazują się bardzo czasochłonne. Teraz ważą się m.in. losy ekranów dźwiękochłonnych przy trasie. Miesiąc temu ważne były siedliska łosi w okolicy. Tymczasem w zasadzie tegoroczny sezon budowlany powoli zbliża się do końca.

Lato się kończy, a pozwolenia na budowę wciąż brak

Praktycznie cały tegoroczny sezon budowlany minął firmie Mirbud na oczekiwaniu na wydanie im pozwolenia na budowę zawierciańskiej obwodnicy. Jeszcze wiosną, pełni optymizmu wykonawcy deklarowali, że nie przewidują opóźnień jeśli dostaną pozwolenie w ciągu kilku tygodni. Minęło kilka miesięcy, a w październiku minie dokładnie rok, od momentu, gdy firma wystąpiła o pozwolenie na budowę.

Ochrona środowiska - ważna rzecz

Co powoduje takie opóźnienia? To przepisy związane z kwestiami ochrony środowiska. Miesiąc temu pisaliśmy na przykład o tym, że wówczas że budowa obwodnicy nie może się zacząć przez… łosie. W lipcu wykonawca, na prośbę wojewody, dostarczył do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach kolejne dokumenty, związane miedzy innymi z informacją, czy na terenach, na których ma powstać obwodnica bytują… łosie. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne dotyczące spraw środowiskowych.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy teraz wynika, że ważą się obecnie lokalizacje m.in. ekranów dźwiękochłonnych. To kolejne procedury, które wydłużają proces uzyskania pozwolenia na budowę.

- Wciąż aktualny jest wrześniowy termin uzyskania pozwolenia, ale trudno ręczyć za to, że właśnie tym terminie tak się stanie. My tego po prostu nie wiemy – mówi Marek Prusak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Obwodnica Zawiercia powstanie z opóźnieniem?

Obecnie już bierze się pod uwagę nawet październik. A to z kolei oznacza, że wykonawca stracił cały tegoroczny sezon budowlany w oczekiwaniu na uzyskanie pozwolenia na budowę. Brak pozwolenia na budowę oznacza, że wykonawca nie przejął też placu budowy. Dla wielu oczywiste jest więc, że należy się liczyć roszczeniem związanym ze zmianą terminu ukończenia inwestycji.

- Inwestycje drogowe mają to do siebie, że zwykle trwają kilka lat. Zwłaszcza jeśli są prowadzone w systemie projektuj i buduj, jak budowa obwodnicy Zawiercia. Obecnie znajdujemy się wciąż na etapie projektowania. Dłuższe oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę może wpłynąć na czas realizacji inwestycji. Jednak na dziś nie możemy powiedzieć, w jaki sposób i czy w ogóle. Dopiero gdy uzyskamy ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli potocznie mówiąc pozwolenie na budowę – przyp. red.) będziemy mogli podać więcej szczegółów – powiedział nam Paweł Bruger, rzecznik firmy Mirbud, wykonawcy obwodnicy.

Musisz to wiedzieć

Poseł z Zagłębia napisał do ministra infrastruktury

Tymczasem mieszkańcy Zawiercia są już mocno zniecierpliwieni tym, że na placu budowy nie wbito wciąż nawet jednej łopaty, bo tak długo trwają wspomniane procedury. Interweniują gdzie się da. Na przykład u parlamentarzystów.
Pismo do ministra infrastruktury złożył np. ostatnio poseł z Będzina - Rafał Adamczyk. Napisał o tym w mediach społecznościowych.

- Czy kogoś jeszcze interesuje obwodnica Poręba i Miasto Zawiercie? – pyta poseł Adamczyk. - Po dyżurze poselskim i rozmową z mieszkańcami Zawiercia złożyłem zapytanie do Ministra Infrastruktury oraz pismo do Wojewody Śląskiego. Teraz czekam na odpowiedź. Niestety kampania wyborcza się skończyła i nie widać efektów – dodaje zagłębiowski poseł lewicy.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto