Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porody wracają do Zawiercia. Dziś przyjęte zostaną pierwsze pacjentki do wyremontowanego oddziału

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Od dziś, 1 marca, pacjentki skorzystają z nowo wyremontowanego oddziału ginekologiczno-położniczego w Zawierciu.
Od dziś, 1 marca, pacjentki skorzystają z nowo wyremontowanego oddziału ginekologiczno-położniczego w Zawierciu. Szpital Powiatowy w Zawierciu
Zakończył się gruntowny remont oddziałów Położniczo-Ginekologicznego i Noworodków z Pododdziałem Patologii Noworodka w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Zaszły ogromne zmiany w tym miejscu, nie tylko w kwestii estetyki i wyglądu, ale całej organizacji. Pacjentki skorzystają z dwóch sal porodowych, pokoju laktacyjnego, a także najnowocześniejszego sprzętu.

Zakończył się remont ginekologii w Zawierciu

To był naprawdę gruntowny remont oddziału, jest teraz właściwie nie do poznania. Właśnie od dziś, 1 marca, będą przyjmowane tam pierwsze pacjentki. To spora ulga dla mieszkanek Zawiercia, które są teraz w ciąży, nie muszą obawiać się, gdzie odbędzie się ich poród. Odbędzie się prawdopodobnie na świeżo wyremontowanym oddziale ginekologiczno-położniczym w Zawierciu. Nie dość, że w końcu pięknie wygląda, to jeszcze zyskał sporo ważnych miejsc. W nowym oddziale mieszczą się aż dwie sale porodowe, w tym jedna sala do porodów rodzinnych. Co ważne, mimo pandemii, szpital pozwala na porody z najbliższą osobą. Będzie ona musiała poddać się testowi na obecność koronawirusa, na koszt szpitala. To ma znacznie zwiększyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjentek.

- Kontakt „skóra do skóry” jest dla noworodka niezwykle ważny.  Powinien rozpocząć się zaraz po porodzie i trwać nieprzerwanie przez dwie godziny. W przypadku cięcia cesarskiego kangurowanie początkowo odbywa się na życzenie z udziałem osoby bliskiej, a następnie po przewiezieniu mamy do sali położniczej - przez mamę – mówi Jolanta Koclęga-Bryndal, kierownik Oddziału Noworodków z Pododdziałem Patologii Noworodka zawierciańskiej placówki.

Na pacjentki czeka sporo nowości

Dwie sale do porodów to nie wszystko. Szpital zadbał o stworzenie pokoju laktacyjnego, dla kobiet, które będą potrzebowały ściągnąć pokarm, a nie chcą robić tego pośród innych kobiet. Dodatkowo, będą mogły skorzystać z porad doradcy laktacyjnego.Szpital doposażył oddziały m.in. w pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, wysokiej klasy inkubatory oraz USG, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry. Wymienione zostały także łóżka dla pacjentek. Spełniająca najwyższe normy bezpieczeństwa sala cięć cesarskich ze stanowiskiem do resuscytacji noworodka pozwala na natychmiastowe zakończenie porodu w przypadku wystąpienia komplikacji.

Pojawi się nowy personel

Oba oddziały wzbogaciły się także o nowy personel. Szpital Powiatowy w Zawierciu zatrudnił lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach i szpitala w Myszkowie oraz doświadczone położne z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Zadbano także o współpracę z Kliniką Ginekologii i Położnictwa UCK oraz  Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka GCZD.

- To znacznie podniesie nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek. Dzięki współpracy z klinikami, w przypadku powikłanej ciąży, kobiety i ich nowo narodzone dzieci wymagające wysoko specjalistycznej opieki będą miały zapewnioną natychmiastową pomoc w szpitalach o najwyższym stopniu referencyjności - mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Oddział ginekologii w końcu otwarty

Na oddziałach pojawił się także nowoczesny system monitorowania, zarówno pacjentek, jak i niemowląt. Nowością jest także scentralizowany system monitorowania okołoporodowego, dzięki któremu zmniejszy się ryzyko niedotlenienia okołoporodowego noworodków. Należy także wspomnieć, że w ramach oddziału ginekologicznego wykonywany jest bardzo szeroki zakres badań, ale i zabiegów. Wykonywane są badania diagnostyczne, leczenie zachowawcze i operacyjne pacjentek ze schorzeniami narządu rodnego, w tym zabiegi laparoskopowe, histeroskopowe, operacje pochwowe bez konieczności „otwierania brzucha” oraz zabiegi uroginekologiczne w wysiłkowym nietrzymaniu moczu i onkologiczne.

- Szeroki zakres oferowanych świadczeń jest możliwy m.in. dzięki wyposażeniu oddziału w specjalistyczny sprzęt taki jak histeroskop III generacji z optyką full HD i torem wizyjnym umożliwiający precyzyjną ocenę stanu wewnętrznych ścian macicy, pobranie wycinków do badania histopatologicznego pod kontrola wzroku z miejsc podejrzanych o zmiany nowotworowe, czy usunięcie zmian w macicy utrudniających zajście w ciążę. Posiadamy także kolposkop z torem wizyjnym i archiwizacją badań pozwalający na wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy oraz zakażeń dróg rodnych i moczowych. Do diagnostyki narządu rodnego i ciąży zakupiliśmy również nowoczesne ultrasonografy – wymienia Andrzej Sosnowski, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.


Modernizacja Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wraz z Oddziałem Noworodków to część projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt remontu i wyposażenia to ponad 3,7 mln zł, z czego prawie 1,7 mln to środki własne szpitala.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto