Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powódź w Kromołowie? Dwie ulice mogły zostać całkowicie zalane [ZOBACZ ZDJĘCIA]

[email protected]
Zobacz co się działo w ostatnich dniach w Kromołowie. Gdyby nie zbiorniki retencyjne, dwie ulice zostałyby całkowicie zalane. Prezentujemy relację i zdjęcia Mariusza Goleni.

Relacjonuje Mariusz Golenia, przewodniczący Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów:
Oczekiwana i wypatrywana przez wszystkich wiosna sprawiła, że duże ilości śniegu, jakie w czasie Świąt Wielkanocnych napadały w całym naszym kraju, zaczęły gwałtownie topnieć, a spływająca woda zaczęła przybierać postać potoków, małych rzek. Taka sytuacja miała miejsce w środę i czwartek (10 - 11 kwietnia) w naszej dzielnicy.

Topniejący śnieg z pól otaczających północo-wschodnią część Kromołowa (Okręglik) sprawił, że powstało zlewisko wód takie samo, jak w czasie powodzi w 1996 roku. Oczywiście była to znacznie mniejsza ilość wody, ale gdyby nie zbiorniki, rwąca woda zalałaby zapewne ulicę Gromadzką i Staromiejską. Potwierdza to fakt, że podobne zlewisko zrobiło się w „korycie” drogi biegnącej z Kromołowa do Piecek i sprawiło zalanie końcowej części ulicy Żelaznej i podtopienie ostatnich posesji na tej ulicy, a w szczególności posesję państwa Pałuchowskich.

Podobne zjawisko miało miejsce na drodze - zielonym szlaku pieszym i rowerowym prowadzącym na Okiennik, co spowodowało powstanie wyrw w nawierzchni i wypłukanie piachu. Siłę spływającej wody bardzo dobrze było widać w korycie rzeki Warty przy Pałacyku, a dokładniej pod mostkiem przy parkingu, gdzie kolektor „wpada” do rzeki.

Zbiorniki przeciwpowodziowe, zbudowane na bazie tzw. wąwozów (dołów), zatrzymały rwącą wodę, a razem z nią piach, tworzące muł z okolicznych pól. Dużą rolę odegrał również las znajdujący się na końcu wąwozu, wyhamowując naniesione błoto z pól.

W górnym zbiorniku (korycie) zatrzymały się gałęzie, trawy, kamienie, balik słomy (ważący około 200 kg). Naniesione błoto, powstały muł po opadnięciu wody będzie zapewne zalegał w zlewniach (basenach) i będzie musiał zostać wybrany, co niezwłocznie Samorząd Mieszkańców zgłosi wraz ze zdjęciami do Urzędu Miejskiego w Zawierciu, ponieważ wraz z nadejściem wiosny oraz lata nasilą się opady deszczu i gwałtowne burze.

Do tego czasu zbiorniki powinny być oczyszczone. Złożony zostanie również wniosek o poprawę nawierzchni na ulicy Żelaznej oraz drodze biegnącej do Okiennika.

Zobacz koniecznie>>> Powódź w Blanowicach: Zatopiona była jedna z ulic [ZDJĘCIA]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto