Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdziliśmy, jak wygląda obecnie kwestia ścieżek i tras rowerowych w powiecie zawierciańskim

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Gdy nadejdzie wiosna, rowerzyści przygotowują swój sprzęt do letniego sezonu i starają się znaleźć nowe, ciekawe odcinki do popedałowania. W powiecie zawierciańskim, jeśli jednak chcą oddać się swojej pasji, to muszą liczyć się z koniecznością towarzyszenia na drogach zmotoryzowanym mieszkańcom.

O wielkim bezpieczeństwie w takim przypadku nie ma mowy, dlatego ratunkiem dla rowerzystów są specjalnie wytyczone trasy lub też ścieżki rowerowe. Złudzeń nie pozostawia jednak prezes zawierciańskiego oddziału PTTK, Andrzej Stróżecki. - Sytuacja nadal nie jest dobra, a ścieżek niestety nie jest zbyt wiele. Typowa ścieżka rowerowa przebiega od Skały Biśnik, przez Dolinę Wodzącą do Strzegowej, ale została wykonana przez gminę… Wolbrom. Zawiercianom pozostaje odcinek biegnący z samego miasta do Skarżyc. Na naszym terenie osobiście polecam zdecydowanie jeździć po drogach szutrowych, ponieważ nie ma na nich dużego ruchu i jest bezpieczniej - radzi Andrzej Stróżecki.

Sprawdziliśmy, jak kwestia ścieżek bądź też tras rowerowych przedstawia się w poszczególnych gminach powiatu. W samej stolicy, umowa na dofinansowanie projektu sieci tras rowerowych została podpisana na początku marca, a 13 kwietnia został ogłoszony przetarg nieograniczony na wybór wykonawcy prac. Obecnie złożone oferty są weryfikowane. Zakończenie realizacji projektu zaplanowano na koniec października tego roku. W ramach zadania powstanie asfaltowa ścieżka rowerowa o długości 6 km, a ponad 37 km tras rowerowych zostanie oznakowanych. Dodatkowo powstaną trzy zadaszone punkty postojowe dla rowerzystów.

W tej chwili gmina Ogrodzieniec jest w trakcie realizacji projektu związanego z utworzeniem ścieżek rowerowych na terenie gminy. - W kilku miejscach budowane będą stanice, a dotyczy to szczególności ośrodka Krępa i Podzamcza. Poza tym oznakowane zostaną szlaki rowerowe na terenie gminy. Powstanie kilka kilometrów ścieżek. Będzie to m.in. trasa z Centurii, przez Krępę, do Podzamcza, a także z drugiej strony z Józefowa do Podzamcza. Termin realizacji to czerwiec bieżącego roku - informuje sekretarz gminy Ogrodzieniec, Dariusz Ptaś.

Trasa rowerowa na terenie gminy Kroczyce została natomiast oddana do użytku w sierpniu ubiegłego roku i rozpoczyna się na granicy Siamoszyc i Mokrusa, a kończy w Morsku. Łącznie oznakowano tam ponad 14 km trasy, a rowerzyści mogą liczyć na cztery miejsca przystankowe. Drugą gminą, w której zakończono prace są Włodowice, gdzie oznakowano 14,6 km tras przebiegających m.in. przez Włodowice, Rzędkowice, Morsko czy Skarżyce. Amatorzy jazdy na rowerach mogą tam liczyć na 2 punkty postojowe.

W Porębie w tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę, a w Łazach ma to nastąpić w czerwcu. W gminie Pilica projekt jest właśnie realizowany i ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu. Na tym terenie powstaje ok. 35 km tras od granicy z gminą Ogrodzieniec w Kocikowej, tworząc niemal pętlę do Ryczowa. Co ciekawe, w parku miejskim „Lipie” w ramach całej inwestycji powstają obecnie trzy tory rowerowe dla rowerów MTB o różnym stopniu trudności!

Powiat zawierciański to dla rowerzystów raj na ziemi czy też masz zupełnie inne zdanie na ten temat? Komentuj! Najciekawsze opinie opublikujemy w piątkowym Tygodniku Powiatowym w Zawierciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto