Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczekociny: Pałac na sprzedaż. Cena wywoławcza to ponad 6 milionów złotych

Patryk Drabek
Tak pałac wygląda z zewnątrz.
Tak pałac wygląda z zewnątrz. Patryk Drabek
Szczekociny: Pałac na sprzedaż? Tak, to już oficjalna wiadomość, a konkretnie chodzi o Zespół Pałacowo-Parkowy położony w południowo-wschodniej części Szczekocin, tuż przy ulicy Senatorskiej. Szczekociński zabytek wciąż wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców.

Zobacz także>>> Szczekociny: Pałac na sprzedaż. Kto jest zainteresowany?

Teraz teren należący do gminy został wystawiony na sprzedaż. Przetarg odbędzie się 25 czerwca tego roku, a cena wywoławcza nieruchomości wynosi dokładnie 6 milionów 570 tysięcy złotych. Wszyscy chętni będą musieli do 19 czerwca wnieść wadium - 657 tysięcy złotych.

Wcześniej władze gminy Szczekociny, patrząc na budżet na 2013 rok, zakładały, że za pałac otrzymają co najmniej 3 miliony złotych. Jak wynika jednak z oceny rzeczoznawcy obiekt i teren wokół niego są warte właśnie około 6 milionów złotych.

Zobacz także>>> Szczekociny: Pałac na sprzedaż

Dla porównania pochodzący z końca XIX wieku pałac w Jastkowie w województwie lubelskim kosztuje 9 milionów 250 tysięcy złotych (dane pochodzą z agencji nieruchomości Emmerson - dop. red.), natomiast pałac w Zdunowie, w gminie Załuski niedaleko Warszawy to już wydatek rzędu 17 milionów złotych.

Te kwoty obejmują jednak tylko sam zakup pałacu, a trzeba liczyć się także m.in. z generalnym remontem i z wytycznymi konserwatora zabytków. Podobnie zresztą będzie w przypadku pałacu w Szczekocinach. Przypomnijmy, że obiekt został tam wzniesiony w stylu wczesnoklasycystycznym około 1770 roku przez architekta Ferdynanda Naxa.

Pałac składa się z głównego korpusu oraz dwóch ćwierćkolistych arkadowych galerii, które łączą z nim dwie symetrycznie rozstawione oficyny z lat 70. XVIII wieku. Przez lata obiekt niszczał i dlatego w umowie sprzedaży Zespołu Pałacowo-Parkowego nabywca zostanie zobowiązany do rozpoczęcia prac remontowych w ciągu dwóch lat od nabycia nieruchomości i zakończenia rozpoczętych prac po pięciu latach od zakupu tego terenu. Kara umowna będzie wynosiła 15 tysięcy zł za każdy miesiąc opóźnienia.

Chętnych nie brakuje, ale kto w tej sytuacji może kupić pałac? W tym kontekście cały czas wymieniane są takie nazwiska, jak Adam Bachleda-Curuś czy Andrzej Gaik, a zainteresowani pałacem są także przedstawiciele warszawskiej spółki oraz biznesmeni z USA i Kanady, którzy mają polskie korzenie.

Co powinno się stać z pałacem w Szczekocinach? Piszcie w komentarzach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto