Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchwała krajobrazowa w Zawierciu. Przystąpiono do jej opracowania. To szansa na koniec reklam wywieszanych na każdym kroku

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Dzięki niej uporządkowany zostanie krajobraz całej gminy.
Dzięki niej uporządkowany zostanie krajobraz całej gminy. UM Zawiercie
W Zawierciu przystąpiono do opracowania uchwały krajobrazowej. To krok do tego, by duże reklamy jak plakaty, czy billboardy nie mogły być zawieszane właściwie na każdym kroku. Uchwała określa gdzie będą mogły się znajdować, jakich gabarytów oraz jakości. To przełomowa decyzja dla Zawiercia.

Uchwała krajobrazowa w Zawierciu

W Zawierciu przystąpiono do opracowania uchwały krajobrazowej. Ta określa warunki umieszczania na terenie gminy Zawiercie obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, czy ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. To ważny krok do tego, by uporządkować właściwie wygląd miasta i wszystkich ulic. Wielkie reklamy rozwieszane są właściwie na każdym kroku. Niestety nie jest to problem jedynie ościennych uliczek, ale przede wszystkim centrum miasta. Tam reklamy są najlepiej widoczne i może zobaczyć je największa ilość osób. Wiele z nich może po prostu przeszkadzać. Często psują obraz całej ulicy, kiedy wielkie billboardy zasłaniają to, co znajduje się wkoło. Opracowanie uchwały krajobrazowej ma postawić temu kres.

- Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nas z prośbami o interwencję w sprawie reklam, które były rozmieszczone chaotycznie i szpeciły okolicę. Z projektem uchwały można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Zawierciu, jest on dostępny także w Biuletynie Informacji Publicznej. Na wszystkie pytania zainteresowanych odpowiadają pracownicy Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego. Szczegółowe informacje są dostępne także na naszej platformie do konsultacji społecznych. Uwagi można składać jeszcze do 26 kwietnia. Problem dotyczy całego miasta, a w szczególności takich rejonów jak ul. Piłsudskiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Spacerowej i Paderewskiego. Należy podkreślić także, że w przypadku szyldów na dostosowanie się do nowych przepisów będą aż dwa lata (od dnia wejścia życie uchwały) - informuje Monika Polak-Pałęga, rzecznik UM w Zawierciu.

Ruszyły konsultacje w tej sprawie

Cały proces opracowania tej uchwały jest bardzo ważny, ale nie jest prosty. Projekt uchwały w grudniu ubiegłego roku został przekazany do zaopiniowania przez odpowiednie organy. W tym przypadku był to Marszałek Województwa Śląskiego, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Pożarna oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków. Projekt został zaopiniowany pozytywnie. Kolejnym etapem są konsultacje społeczne. Mieszkańcy mogą zapoznać się z treścią projektu od 10 marca 2021 roku do 9 kwietnia 2021 roku. Ze względu na sytuację epidemiologiczną konsultacje odbywają się w zgodny z obostrzeniami sposób.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Do wzięcia udziału niezbędne jest na pewno zapoznanie się z treścią uchwały. Można zrobić to na różne sposoby, zgodne z obowiązującymi obecnie obostrzeniami.

  • Treść można zobaczyć w Urzędzie Miejskim w Zawierciu, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie, pod nr telefonu 32 67 225 34, 32 494 12 54, 32 494 12 53 lub mailowo, pod adresem [email protected].
  • W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu (zakładka Prawo Lokalne/Uchwała Krajobrazowa/Wyłożenie.
  • Poprzez bezpośredni kontakt z urzędnikami, którzy odpowiedzą na pytania pod nr tel: 32 67 225 34, 32 494 12 54, 32 494 12 53 lub mailowo, pod adresem: [email protected]

Po zapoznaniu się z treścią projektu uchwały, w ramach konsultacji społecznych, można zgłaszać wszelkie uwagi do prezydenta miasta Zawiercie Łukasza Konarskiego. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi aż do 26 kwietnia 2021 roku. Można je składać w formie papierowej lub elektronicznie pod adresem mailowym: [email protected]. Co ważne dla mieszkańców, konsultacje odbywają się także w formie online, na specjalnej platformie poświęconej konsultacjom społecznym kliknij tutaj

Na ten krok decyduje się wiele dużych miast

Do opracowania uchwały krajobrazowej przystąpiło wiele dużych miast w Polsce, jak Kraków, czy Cieszyn. Powód jest prosty. Im większe miasto, tym więcej reklam na ulicach. W większych miastach mogą one dotrzeć do większej ilości osób, co kusi przedsiębiorców. Przeszkadza to jednak mieszkańcom. Wiele reklam po prostu szpeci cały krajobraz miasta. Tym bardziej, kiedy są zniszczone i zaniedbane. Z tego względu, kolejne miasta rozpoczynają prace nad uchwałą krajobrazową. Jej wprowadzenie może być rozwiązaniem problemu wszechobecnych reklam.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto