Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu na terenach po hucie szkła powstanie Osiedle Nova Huta z 1400 mieszkaniami. Staną tam też centra usługowe i społeczne. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
ZAWIERCIE. „Osiedle Nova Huta”, tak będzie nazywać się nowy kompleks budynków mieszkalnych, które powstaną na byłym terenie po hucie szkła w Zawierciu. Powstanie tam blisko 1400 nowych mieszkań, w metrażu od 40 do ponad 100m2, na terenie blisko 6 ha. Obecnie ku finalizacji zmierzają prace wyburzeniowe dawnych budynków po hucie szkła, a inwestor jest na etapie wykonywania nowej dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz kosztu inwestorskiego, z powodu rozwiązania umowy z poprzednią firmą. Następnie zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji. Czym mają wyróżniać się nowe mieszkania i osiedle? Kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane? Kiedy rozpocznie się proces wykupu mieszkań?

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W Zawierciu na terenach po hucie szkła powstanie Osiedle Nova Huta z 1400 mieszkaniami

Obecnie w finalizacji są prace przygotowawcze pod budowę nowej inwestycji. Są to prace związane z wyburzaniem kompleksu budynków należących do huty szkła w Zawierciu. Były one w katastrofalnym stanie, a z nich zostanie tam jeden budynek, który jest zabytkiem tzw. budynek z wieżyczką i z zegarem, w którego będą wkomponowane nowe budynki mieszkalne w kwadracie z dziedzińcem.

- Jeżeli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, chcielibyśmy, aby pierwsze prace ruszyły w czerwcu przyszłego roku. Budynki będą budowane stopniowo i tak będą oddawane do użytku. Mieszkania będzie można zacząć kupować, kiedy uzyskamy pozwolenia na budowę i wtedy będą ruszały systemy umów rezerwacyjnych i będą dokładnie przedstawione ceny mieszkań. Początkowo w pierwszej fazie inwestycji formalności będą prowadzone w naszym biurze przy ulicy 3-go Maja, w drugiej fazie budowy, chcemy ulokować także biuro na osiedlu - mówi Mariusz Prokop, inwestor Osiedla Nova Huta w Zawierciu.

Osiedle Nova Huta w Zawierciu z centrum usługowym, terenami rekreacyjnymi i miejscami użyteczności publicznej

Na osiedlu oprócz mieszkań znajdą się także miejsca użyteczności publicznej i lokale usługowe. Ma znajdować się tam także dużo zieleni i terenów rekreacyjnych oraz miejsc parkingowych. Każdy budynek ma być wyposażony w parking podziemny. W osiedle będzie wkomponowany zabytkowy budynek po hucie szkła.

-Budynek, który jest zabytkiem tzw. budynek z wieżyczką i z zegarem, będzie przeznaczona na usługi społeczne dla ludności, ewentualnie przedszkole, może świetlicę, ale to wszystko będzie jeszcze rozważane. Budynek jest dwu poziomowy i ma kilkaset metrów powierzchni. Wszelkie prace w nim będzie należało wykonywać pod nadzorem konserwatorskim. Na pewno jego kształt nie ulegnie zmianie - mówi Mariusz Prokop, inwestor Osiedla Nova Huta w Zawierciu.

Zobaczcie zdjęcia z miejsca, w którym powstanie inwestycja

Inwestor zakłada, że od momentu ruszenia prac budowlanych cała inwestycja, zakończy się w ciągu pięciu lat, czyli planowo w czerwcu 2029 roku, pod rozwagę są jeszcze brane możliwości zakupu mieszkania w różnym stanie.

- Najprawdopodobniej będą to mieszkania w stanie deweloperskim, ale w uzgodnieni z kupującym, będą mogły zostać wykonane pod tzw. klucz. Mieszkania parterowe będą miały swoje własne ogródki, a także te na ostatniej kondygnacji na dachu i tam będą one największe ze specjalną przestrzenią rekreacyjną i pomieszczeniem do urządzenia - mówi Mariusz Prokop, inwestor Osiedla Nova Huta w Zawierciu.

Główną motywacją zainicjowania takiego projektu jest rozwój przemysłowy Zawiercia i brak lokali dla pracowników i ich rodzin, a także kluczowy punkt, jakim będzie dworzec w Zawierciu w komunikacji do portu lotniczego w Pyrzowicach. Aby zachować cząstkowo dawny charakter miejsca, miasto Zawiercie myśli nad utworzeniem muzeum huty szkła w Zawierciu na terenie osiedla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto