Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu powstaje nowe osiedle - Nova Huta. Wybudują tam blisko 1200 mieszkań! Zobacz WIZUALIZACJE

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Pracownia projektowa AiM w Katowicach ; Bartosz Żołnierczyk/ Dziennik Zachodni
INWESTYCJE w Zawierciu. „Osiedle Nova Huta”, tak będzie nazywać się nowy nowoczesny i ekologiczny kompleks budynków mieszkalnych w zabudowie kwartałowej o charakterystyce "miasta w mieście", który powstanie po byłym terenie Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Na obszarze blisko 6 ha, pomiędzy ulicą Towarową i Żabią w Zawierciu, znajdzie się blisko 1200 nowych mieszkań w budynkach 5-6 kondygnacyjnych o metrażu od 40 do ponad 100m2 . Na Osiedlu znajdzie się także działalność usługowa i społeczna. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej z koncepcją projektu Osiedla Nowa Huta wyszedł Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach. Czym będzie się charakteryzować Osiedle Nova Huta? Jakie udogodnienia przewidywane są dla mieszkańców? Zobaczcie WIZUALIZACJE w galerii.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Projektant przedstawił nowe szczegóły budowy Osiedla Nova Huta w Zawierciu. Powstanie tam blisko 1200 mieszkań

Na Osiedlu Nova Huta w Zawierciu mają powstać nowoczesne i ekologiczne budynki 5-6 kondygnacyjne wraz z parkingami podziemnymi, zapleczem usługowym, społecznym oraz szeroką przestrzenią zieloną. Osiedle ma być usytuowane w zabudowie kwartałowej, nawiązującej do tradycji budownictwa mieszkaniowego Zawiercia. Ma także przypominać o historii tradycji produkcji szkła i kryształów poprzez mnogość elementów szklanych oraz kamienia w Zawierciu.

- Osiedle poprawi wizerunek tej części miasta Zawiercie, jego środka de facto i jego wizerunku z okien pociągów przejeżdżających obok na dworzec. Nawiązując do miejsca, w którym będziemy, czyli hucie szkła chcemy, aby w architekturze było dużo szkła, odnoszącego się „cząstkowo” do cięcia kryształowego. Nawiążemy także do tradycji budowlanych Zawiercia, w którym dużo budynków powstało z kamienia, wydobywanego z gminy Zawiercia. Budynki staraliśmy się także tworzyć w tradycji zawierciańskiej, bo kiedyś było coś takiego jak zagroda okólna i nawiązujemy do tego w zabudowie kwartałowej - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

Centralnym punktem osiedla ma być zabytkowy budynek tzw. z zegarem i wieżyczką, pozostałość po hucie szkła.

- Jeśli chodzi o budynek zabytkowy, który pozostanie po hucie szkła na terenie osiedla to tzw. budynek z zegarem i wieżyczką. Chcemy poprzez niego podkreślić historię tego miejsca. Będzie on widoczny z drogi wewnętrznej, na której końcu będzie się znajdował, tak trochę w stylu krakowskim. Będzie on główmy elementem osiedla. W tym budynku w zależności od zgłoszeń najemców, być może powstanie żłobek, przedszkole lub inna usługa - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

Budowa Osiedla Nova Huta w Zawierciu

Osiedle ma powstawać w trzech etapach. Pierwszy etap inwestycji zacznie się od strony Towarowej, gdzie będzie znajdować się blisko 190 mieszkań. Docelowo ma powstać ich 1198 plus minus. Drugim etapem będzie budynek usługowy od strony ul. Żabiej o pow. 2750 m – 3500 m2 . Potem nastąpi trzeci największy etap inwestycji finalizujący całość.

- Od strony Towarowej w parterze chcemy zrobić usługi, powyżej będą mieszkania. Chcemy zapewnić pełny komfort w dostępności tego osiedla dla wszystkich, w tym dla osób niepełnosprawnych. Są na osiedlu przygotowane mieszkania dla nich. Chcemy, aby usługi, które będą dostępne na Osiedlu, były w ramach tzw. „miasta 15-minutowego”, na piechotę, nie chcemy generować ruchu kołowego - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

Zobaczcie wizualizacje Osiedla

Wielkość osiedla to ogromne zapotrzebowanie na miejsca parkingowe, które mają być usytuowane w podziemiach budynków na jednej kondygnacji.

- Miejsca parkingowe będą usytuowane pod budynkami. Chcemy zastosować rozwiązania platform, gdzie na jednym miejscu postojowym, będzie można zaparkować dwa samochody dla rodziny - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

W osiedle ma być wkomponowane dużo zielenic i przestrzeni rekreacyjnej.

- Chcemy zapewnić także dużo zieleni. Wewnątrz osiedla chcemy, aby powstały wewnętrzne dziedzińce, podwórza, które będą enklawą dla każdego z budynków. Na dachach będą ogrody, z których mieszkańcy będą mogli korzystać i sadzić tam rośliny. Część mieszkań na ostatnich kondygnacjach będzie wyposażone w antresole z dostępnością do ogrodów. Będą place zabaw dla dzieci. Będzie znajdował się tam także mini park tzw. kieszonkowy, zasilany z wody deszczowej - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

Osiedle ma być wyposażone w aktualne rozwiązania ekologiczne.

- Mieszkania będą miały boksy na przechowywanie sprzętu, a budynki szerokie windy, aby można było przewieźć meble. Na każdym z budynków będą fotowoltaiki. Będą tam też kogeneratory gazowe dające ciepło, wentylację, a może chłód. Chcemy także zastosować odzysk wody, bo na terenie są studnie artezyjskie, z których chcemy korzystać, ale wpierw musimy zbadać wodę i zobaczyć, co da się odzyskać, chcemy aby osiedle było maksymalnie ekologiczne - przekazywał radnym Arkadiusz Miśkiewicz, właściciel Pracowni Projektowej AiM w Katowicach.

Główną motywacją zainicjowania takiego projektu jest rozwój przemysłowy Zawiercia i brak lokali dla pracowników i ich rodzin, a także kluczowy punkt, jakim jest i będzie dworzec w Zawierciu w komunikacji do portu lotniczego w Pyrzowicach, który znajduje się visa vi nowego osiedla. W Zawierciu występuje także ogólny deficyt lokali mieszkaniowych.

Inwestycje realizuję firma Hydro-Mar Mariusz Prokop z Zawiercia. Inwestor zakłada, że od momentu ruszenia prac budowlanych cała inwestycja, zakończy się w ciągu pięciu lat, czyli planowo w czerwcu 2029 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto