Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do 2027 roku GDDKiA wybuduje w pow. zawierciańskim prawie 34 km nowej DK 78, w tym trzy nowe obwodnice. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do 2027 roku na DK 78 w powiecie zawierciańskim powstanie blisko 34 km nowej trasy. GDDKiA wybuduje na niej trzy nowe obwodnice: Kroczyc, Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów, które będą kontynuacją budowanej obecnie obwodnicy Poręby i Zawiercia. DK 78 wzbogaci się także o nowy blisko 6 km odcinek Irządze-Pradła, zlokalizowany pomiędzy dwiema planowanymi obwodnicami: Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów. Jakie są szczegóły tych inwestycji? Zobaczcie WIDEO.

Do 2027 roku GDDKiA wybuduje w pow. zawierciańskim prawie 34 km nowej DK 78, w tym trzy nowe obwodnice

Szacunkowa łączna długość trzech nowych obwodnic to 24,5 km, z czego 9,1 km to długość obwodnicy Kroczyc, 2,3 km obwodnicy Pradeł, a 13,1 km Szczekocin i Goleniów. Będą one kontynuacją obwodnicy Poręby i Zawiercia, która finalnie w całości ma być oddana do użytku w 2027 roku, a jej pierwszy odcinek w 2025 roku. Obwodnice Kroczyc i Pradeł mają być oddane do użytku w 2026 roku, a Szczekocin i Goleniów w 2027 roku. W ostatnich dniach Marek Wójcik, wojewoda śląski, wydał zezwolenie na realizację inwestycji budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia.

- Moja decyzja, jako wojewody śląskiego wraz z moim służbami, na realizację drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, otwiera możliwość rozpoczęcia prac przetargowych i dalszych etapów na drugim odcinku. Natomiast na różnym etapie, trwają równolegle prace, aby doprowadzić tę drogę, wyprowadzającą ruch z różnych miejscowości powiatu zawierciańskiego, do granicy województwa świętokrzyskiego, gdzie będziemy mogli mówić o sprawnym przejeździe z województwa śląskiego do świętokrzyskiego - mówi Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Zobaczcie zdjęcia z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

DK 78 w pow. zawierciański to kolos dla ruchu tranzytowego

DK78 w województwie śląskim liczy ponad 166 km, z czego w administracji katowickiego oddziału GDDKiA, znajduje się ponad 134 km. Ma ona kolosalne znaczenie dla ruchu tranzytowego, ponieważ jest to jedyna droga krajowa, która łączy tę część województwa śląskiego z województwem świętokrzyskim. W niedługim czasie DK 78 w pow. zawierciańskim powstanie w nowym śladzie z powodu budowy trzech nowych obwodnic i nowego odcinka.

- Jeżeli chodzi o obwodnicę Kroczyc, to tu już jesteśmy na etapie postępowania przetargowego, szukamy wykonawcy. Mamy także nadzieję na szybkie uzyskanie decyzji ZRID oraz szybkie zakończenie przetargu. Jest duże zainteresowanie przetargiem, odpowiadamy na mnóstwo pytań w tym zakresie. Zakładam, że otwarcie ofert nastąpi na przełomie lutego i marca br. Jeżeli chodzi o Pradła, tam już jesteśmy przygotowani do postępowania przetargowego, lada moment będzie ono ogłoszone. Ostatnia najdłuższa z tych trzech obwodnic Szczekocin i Goleniów połączy się z DK 78 w województwie świętokrzyskim. Tu chcielibyśmy w połowie roku ogłosić postępowanie na wybór wykonawcy - mówi Marek Niełacny, dyrektor GDDKiA.

12 maja 2023 roku GDDKiA podpisała umowę z Wrocławskim Biurem Projektów Drosystem dla rozbudowy 6 km odcinka DK 78 Pradła – Irządze. Realizacja projektu budowalnego powinna potrwać do 18 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do listopada 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto