MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa operacja trzustki w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Obraz Skeeze z Pixabay
Operację usunięcia guza trzustki metodą laparoskopową u 30-letniej kobiety przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Stanislava Czudka ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu. To jeden z najtrudniejszych rodzajów zabiegów w chirurgii ogólnej. W Polsce tego typu operacje wykonuje się bardzo rzadko.

Pacjentką była pani Ewelina, u której zdiagnozowano guz torbielowaty trzustki.

- Ten rodzaj nowotworu z wyglądu przypomina kiść winogron. Ze względu na swoją niejednolitą budowę guz ten jest wskazaniem do usunięcia operacyjnego, ponieważ biopsja w tym przypadku nie pozwala jednoznacznie ustalić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa - tłumaczy profesor Stanislav Czudek, wybitny chirurg, jeden z pionierów zabiegów laparoskopowych w Europie, który pracuje w Zawierciu i uczy młodych lekarzy technik laparoskopowych.

Przy takich operacjach wykonywanych tradycyjną metodą niezbędne jest wykonanie dużego 20-30 cm cięcia, a część trzustki usuwana jest najczęściej wraz ze śledzioną.

- Pierwszy lekarz, do którego zapisałam się na konsultację, odwołał wizytę z powodu koronawirusa. Drugi poinformował mnie, że nie ma możliwości przeprowadzenia takiej operacji bez usunięcia śledziony. Wtedy trafiłam do prof. Stanislava Czudka. Profesor powiedział, że usunie zmianę metodą laparoskopową tak, aby nie naruszyć innych narządów – mówi pani Ewelina.

Zamiast rozcinania powłok brzusznych wystarczyło kilka niewielkich nacięć, przez które wprowadzony został laparoskop z kamerą i narzędzia.

Nie przeocz

- W tym konkretnym przypadku były to nacięcia o długości 3 i 4 cm zamiast 30 cm, jak ma to miejsce przy klasycznej operacji. Wycięliśmy ogon trzustki wraz z guzem, który na szczęście okazał się łagodny - opisuje prof. Czudek.

Zaletą operacji laparoskopowych jest mniejsza utrata krwi przez pacjenta i krótszy okres rekonwalescencji. Nie bez znaczenia jest też efekt kosmetyczny – blizny są minimalne.

- Po operacji nie odczuwałam żadnych dolegliwości bólowych, w trzeciej dobie zaczęłam chodzić. Po tygodniu wróciłam do domu - cieszy się pacjentka.

Mimo niezaprzeczalnych korzyści, jakie daje laparoskopia, w przypadku guzów trzustki nie jest powszechnie stosowaną metodą. Wymaga bowiem od chirurga dużego doświadczenia i doskonałego przygotowania technicznego. Operacja przeprowadzona przez Prof. Czudka i jego zespół u Pani Eweliny przebiegła bez komplikacji, a pacjentka wróciła już do pełni sił.

- Profesor Czudek jest naprawdę wyjątkowym lekarzem. Już po pierwszej konsultacji wiedziałam, że jestem w dobrych rękach. Pan Profesor wszystko mi dokładnie wyjaśnił i wyczerpująco odpowiedział na każde z moich pytań. Chciałam też podziękować cudownym paniom pielęgniarkom i personelowi Szpitala Powiatowego w Zawierciu za ich ciężką pracę w tak trudnym czasie - mówi pani Ewelina.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto