Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wykonawca gotowy do rozpoczęcia budowy obwodnicy Zawiercia. Zaplecze już stoi. Czeka na pozwolenie na budowę

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Obwodnica Zawiercia będzie się łączyła z obwodnicą Siewierza, która kończy się przed Porębą. Pobiegnie terenami leśnymi. Na Fugasówce powstanie rondo. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Obwodnica Zawiercia będzie się łączyła z obwodnicą Siewierza, która kończy się przed Porębą. Pobiegnie terenami leśnymi. Na Fugasówce powstanie rondo. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Zaplecze budowy już stoi. Wykonawca jest gotowy rozpocząć budowę obwodnicy Zawiercia od zaraz. Jednak dopiero 25 stycznia wojewoda śląski wszczął postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę, choć wniosek złożono jeszcze w październiku. Powodem opóźnień był brak jednej decyzji administracyjnej.

Wykonawca czeka na pozwolenie na budowę

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby czeka na wydanie przez wojewodę śląskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, to nic innego jak pozwolenie na budowę. Wojewoda wszczął postępowanie w tej sprawie dopiero w miniony poniedziałek (25 stycznia), choć wykonawca, czyli konsorcjum firm Kobylarnia SA i Mirbud SA, wniosek złożył 27 października ubiegłego roku.
Dlaczego więc wojewoda zwlekał z wszczęciem postępowania prawie trzy miesiące?
Powodem była konieczność uzupełnienia złożonej dokumentacji. Brakowało jednej decyzji administracyjnej, bez której nie można rozpocząć inwestycji. Dokumentacja została uzupełniona, a wojewoda rozpoczął procedurę związaną z wydaniem pozwolenia na budowę.

Firma przygotowana do rozpoczęcia budowy obwodnicy Zawiercia

Wykonawca zapewnia, że jest doskonale przygotowany do rozpoczęcia prac.

- Pod kątem operacyjnym, jesteśmy w stanie przystąpić do prac zaraz po uzyskaniu decyzji wojewody. Mamy już gotowe zaplecze budowy, choć nie mamy jeszcze przekazanego placu budowy – mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy Mirbudu, firmy będącej jednym z wykonawców.

Plac budowy może zostać przekazany wykonawcy dopiero po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID). To właśnie decyzja wojewody jest tu kluczowa. Ile może trwać procedura? Przepisy mówią nawet o 90 dniach, ale miejmy nadzieję, że inwestycja nie będzie musiała aż tak długo czekać.
Według wykonawcy, gdy tylko otrzymają pozwolenie na budowę powinna się zacząć wycinka drzew na placu budowy i odhumusowanie. Na plac budowy wjedzie wówczas ciężki sprzęt.

Obwodnica Zawiercia i Poręby ma być gotowa za dwa lata

Przypomnijmy. Obwodnica Zawiercia i Poręby będzie drogą dwujezdniową, dwupasową. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pierwszy odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia o długości 16,7 km, będzie dwupasmówką, omijającą te miejscowości. Będzie to część DK 78. Ta część drogi zakończy się w Kromołowie. W ramach tego fragmentu powstaną m.in. dwa węzły (Kuźnica i Kromołów) oraz siedem wiaduktów i cztery mosty. I, jak już pisaliśmy wcześniej, na pewno nie powstanie teraz trzeci węzeł, umożliwiający bezpośredni zjazd z obwodnicy do centrum Zawiercia. Tego chciały w ubiegłym roku władze Zawiercia, a na co nie wyraziło zgody Ministerstwo Infrastruktury i GDDKiA.
Wykonawcą tej części obwodnicy Zawiercia i Poręby jest konsorcjum firm Kobylarnia oraz Mirbud, które wybuduje ją za 414 7 mln zł.
Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj” i została zaplanowana na lata 2019-2023.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto