Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Galeria MOK Zawiercie z ponad 150 unikatowymi eksponatami szkła kryształowego. Musisz to zobaczyć! Wstęp bezpłatny - ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Zdjęcia z wystawy. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zdjęcia z wystawy. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartosz Żołnierczyk
Miejski Ośrodek Kultury w Zawierciu wraz z Pałacem Schoena - Muzeum w Sosnowcu i Galerią Stara Łaźnia w Zawierciu zapraszają na unikatową ekspozycję ponad 150 kryształowych rękodzieł, w Galerii MOK Zawiercie. Wystawa o nazwie Ikona designu niedocenionego. Maria Słaboń - szkło kryształowe, dostępna jest dla bezpłatnego zwiedzania od 16 września do 12 listopada br., 7 dni w tygodniu od godz. 13:00 do 21:00. Wystawę stanowią przede wszystkim dzieła z kolekcji Marii Słaboń, która od lat 70. aż do emerytury, pracowała w Hucie Szkła Gospodarczego „Zawiercie”, jako główny kreator unikatowego stylu wyrobów.

Co zobaczymy zwiedzając wystawę?

Podczas zwiedzania będziemy mieli okazje przyjrzeć się z bliska unikatowym rękodziełom z kryształu, spuściźnie po Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Ich wyjątkowość podkreśla, to że jak na czasy ich wytworzenia, odznaczały się pionierskim oraz nowoczesnym stylem. Stąd wyroby trafiały głównie za granicę. Rzadko więc można zobaczyć w prywatnych zbiorach, tego typu kryształ. Dodatkowym elementem dopieszczającym ekspozycję są przepiękne martwe natury wykonane przez Pawła Duszę, Dyrektora Pałacu Schoena.

Krótka historia

Założona w XIX w. w Zawierciu przez właściciela ziemskiego, Andrzeja Chmielowskiego. Dokładna data uruchomienia wytwórni nie jest znana, lecz pierwsze zapiski pochodzą z 1880 r. Głównymi produktami były butle, butelki, dzbany, kufle do piwa.

Zbiory to obiekty po dorobku Marii Słaboń z Huty Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Odkupiliśmy od syndyka te wyroby, pragnąc upamiętnić znaczący dorobek i rangę zakładu. Wystawa ma znaczący walor edukacyjny i sentymentalny - komentuje Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu.

Maria Słaboń

Artystka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a następnie w 1971 roku rozpoczęła pracę w Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Tam Słaboń-Kapa opracowywała szklane formy oraz tworzyła formy dla kryształów. Do 1995 roku artystka kierowała wzorcownią.

Eksport był na wszystkie kraje świata. Wśród tych większych były: Grecja, Jugosławia, kraje skandynawskie, Norwegia, Szwecja, dania. Potem Francja, Anglia, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, a nawet Japonia. Mieliśmy także zamówienia z Korei, Singapuru, Arabii Saudyjskiej czy Iranu. Później sytuacja światowa tak się ułożyła, że już politycznie nie za bardzo można było je realizować i to niestety upadło - komentuje Maria Słaboń

Komentarz koordynatora projektu

Projekty Marii Słaboń to kwintesencja nowoczesności, lekkości, delikatności i ponadczasowości. To niezwykłe formy i genialne szlify, pięknie grające z załamującym się w nich światłem. Moim celem jako projektanta szkła, ale też dyrektora instytucji kultury i mieszkanki Zawiercia, jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku projektantów szkła HSG Zawiercie, a w szczególności Pani Marii Słaboń - komentuje Karolina Kindler-Skowronek, projektant szkła oraz dyrektor MOK Zawiercie, koordynator projektu.

W 1998 r. zakład został przekształcony w spółkę akcyjną, a 11 lat później przeszedł w ręce prywatnych inwestorów. Postępujące problemy doprowadziły do upadłości spółki w 2016 r. i definitywnego zakończenia jej działalności dwa lata później. Od 2004 r. huta szkła w Zawierciu znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto