Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko w Porębie! Blisko 100 lat temu zostało wmurowane w budynek! Zobacz WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Wyjątkowe znalezisko w Porębie! W ramach obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie, w szkolnych murach, odkryto i wydobyto na powierzchnię blisko 100-letni akt erekcyjny. Jest on zagipsowany w szklanej tubie i zostanie teraz poddany fachowej opiece. W placówce odsłonięto także tablicę pamięci Antoniego Szapera, budowniczego i jednego z pierwszych kierowników szkoły, rozstrzelanego w 1943 z własnymi dziećmi, przez Niemców w obozie w Płaszowie. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

W murach Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie odnaleziono blisko 100-leni akt erekcyjny!

Szczególnym momentem dla szkoły było odkrycie w ostatnich dniach, wmurowanego w budynek, blisko 100-letniego aktu erekcyjnego szkoły. Kluczowym momentem było także odsłonięcie tablicy Antoniego Szapera, budowniczego i pierwszego kierownika szkoły, wielkiego patrioty i społecznika, który wraz ze swoimi dziećmi, został zamordowany przez Niemców w 1943 roku w obozie w Płaszowie.

-Otóż podczas zbierania materiałów do szkiców historycznych o początkach szkoły, natrafiono na wiele ciekawych źródeł historycznych, m.in. zdjęć i artykułów prasowych. Na podstawie ich analizy, zauważono, że kilka z nich przedstawia wmurowanie cylindrycznej tuby, a w niej aktu erekcyjnego budowy szkoły. Miało to miejsce w niedzielę 4 sierpnia 1929 roku w obecności tłumnie zgromadzonych mieszkańców Poręby. Postanowiono pójść krok dalej i wydobyć artefakt. Bo kiedy, jak nie dziś, w okresie tak podniosłego jubileuszu? - mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor SP nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie.

Zobaczcie zdjęcia tego znaleziska i tablicy Antoniego Szapera

-Z pomocą przyszedł specjalista z detektorem metali, i archeolog z kamerą endoskopową. Po wstępnym ustaleniu lokalizacji oraz próbnych odwiertów, natrafiono na pustą przestrzeń w murze. Po prawie trzech godzinach pracy, polegającej na zdjęciu małego fragmentu elewacji, ukazała się pokryta patyną tuba. Po dalszym powiększeniu otworu udało się ją wyciągnąć. Jest to wykonana z brązu tuba wielkości 54 cm X 12 cm z zakręcanym deklem. W środku znajduje się szklany cylinder, a w nim papierowy rulon owinięty w gazetę z 3 sierpnia 1929 r. i kilka monet -mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor SP nr 1 im. Wojska Polskiego w Porębie.

Co znajduje się wewnątrz zwoju? O tym dowiemy się wkrótce. Otwarcie i wyjęcie go należy powierzyć specjaliście z dziedziny konserwacji papieru.

Antoni Szaper, budowniczy SP nr 1 w Porębie

W ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia szkoły w placówce odsłonięto także tablicę pamięci Antoniego Szapera, budowniczego i jednego z pierwszych kierowników szkoły, rozstrzelanego w 1943 z własnymi dziećmi, przez Niemców w obozie w Płaszowie.

W Polsce niepodległej Antoni Szaper pracował nieprzerwanie jako, społecznik, nauczyciel i kierownik szkół w różnych miejscowościach, gdzie dał się poznać jak świetny organizator.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto