Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dziesięciu chętnych do budowy drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia. W budżecie inwestycji blisko 354 mln złotych. Szczegóły

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W budżecie na inwestycję, zmieściły się wszystkie złożone oferty.
W budżecie na inwestycję, zmieściły się wszystkie złożone oferty. Bartosz Żołnierczyk/ DZ ; GDDKiA
W ramach konkursu przetargowego, ogłoszonego przez GDDKiA we wrześniu 2023 roku, na budowę drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, wpłynęło 10 ofert. Termin składania ofert minął 6 lutego br. Kwota, jaką zamierza przeznaczyć inwestor na budowę 7,5 km odcinka, to ponad 353 mln złotych. Najtańsza oferta, na kwotę 234,2 mln zł, wpłynęła od przedsiębiorstwa budowlanego Polaqua z Piaseczna. Od kogo i na jaką kwotę wpłynęły jeszcze oferty? Jakie są szczegóły budowy II odcinka?

Dziesięciu chętnych do budowy drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia

Pierwszym odcinkiem obwodnicy Poręby i Zawiercia kierowcy będą mogli przejechać w 2025 roku. Drugi 7,5 km odcinek o przekroju dwujezdniowym 2+2, którego projekt jest już gotowy, będzie wykonany w systemie "buduj". Rozpocznie się on węzłem Kromołów, a zakończy rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach budowy obwodnicy Kroczyc, na której budowę przetarg rozpoczął się w listopadzie 2023, a termin składania ofert minie 20 lutego br.

W budżecie na inwestycję II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia, zmieściły się wszystkie złożone oferty. W przetargu, oprócz przedsiębiorstwa Polaqua, udział wzięły jeszcze: PTU Intercor – 238,4 mln zł, Mirbud i Kobylarnia – 238,5 mln zł, którzy projektowali i budują pierwszy odcinek obwodnicy, Porr - 247,7 mln zł, Polbud Pomorze – 255 mln zł, Rubau Polska – 257,7 mln zł, konsorcjum NDI – 265,8 mln zł, Mota Engil – 278,5 mln zł, Budimex – 279,4 mln zł. Najdrożej prace na tym odcinku wycenił Strabag – 279,6 mln zł.

-Nowa trasa będzie posiadała najwyższą klasę techniczną dróg ogólnodostępnych (główna ruchu przyspieszonego) i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Wybudowane zostaną także drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji - informuje Marek Prusa, rzecznik prasowy katowickiego o. GDDKiA.

Zobaczcie zdjęcia z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

-Powstanie również nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Zamówienie obejmuje budowę czterech obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy w miejscu przecięcia z ulicami: Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica oraz przejazdem rolniczym w Zawierciu. Inwestycja powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. jako zadanie kontynuowane z poprzedniego programu na lata 2014-2023 - informuje Marek Prusa, rzecznik prasowy katowickiego o. GDDKiA.

Pierwsi kierowcy będą mogli poruszać się tym odcinkiem w połowie 2027 roku. Założenie realizacji inwestycji to 28 miesięcy. Długi termin spowodowany jest skomplikowanym układem geologiczny terenu. Kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowego zamówienia, wynosi 353 877 806,59 zł brutto.
O szczegółach budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia przeczytacie TUTAJ.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto