Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piliczanin osobiście znał Alberta Einsteina

red.
Rodzina Henryka Fabjańskiego (m.in. syn, siostra i siostrzeniec) na jednym ze „Spotkań z historią i kulturą” w Pilicy.
Rodzina Henryka Fabjańskiego (m.in. syn, siostra i siostrzeniec) na jednym ze „Spotkań z historią i kulturą” w Pilicy. A. Kot
Piliczanin osobiście znał Alberta Einsteina: Nasz historyczny ekspert Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego sporządził dla nas listę wyróżniających się osób, które urodziły się w Pilicy. Chociaż "wyróżniające się osoby", to chyba nieodpowiednie określenie.

Piliczanin osobiście znał Alberta Einsteina

- Pilica w swojej historii nigdy nie przekroczyła kilku tysięcy mieszkańców. Pod tym względem nie wyróżniała się spośród okolicznych miejscowości. To co ją wyróżnia, to niezwykła, jak na tak mały ośrodek, liczba wywodzących się stąd nietuzinkowych postaci - podkreśla Aleksander Kot i wymienia osoby, które można zaliczyć do tego grona.
Na terenie gminy Pilica przyszli na świat dwaj rektorzy Akademii Krakowskiej - Jan z Pilicy (XV w.) i Mikołaj z Pilczy (XVI w.), a z tego terenu pochodzą również profesorowie wyższych uczelni: Aleksander Rothert (profesor elektrotechniki i twórca naukowej organizacji pracy), prof. Ryszard Bartel (przedwojenny konstruktor samolotów), prof. Mieczysław Kucharzewski (matematyk, wykładowca Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego), prof. Wiesław Sadowski (wykładowca Szkoły Głównej Handlowej specjalizujący się w statystyce), Jan Otrębski (profesor katedry filologii polskiej i klasycznej w Wilnie oraz - po wojnie - katedry filologii bałtyckiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. George Izaak (światowej sławy fizyk, twórca podstaw heliosejsmologii), prof. Piotr Paweł Gach (kierował Katedrą Historii Wychowania KUL, od niedawna na emeryturze), ks. prof. Władysław Krawczyk (w latach sześćdziesiątych XX wieku rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu). Uff… Sporo tych nazwisk, tymczasem to jeszcze nie wszystkie nietuzinkowe osoby!

Znane osoby w wojsku oraz w kościele
- Ponad przeciętność w branży technicznej wyrośli Stefan Jurkowski (dr chemii na Uniwersytecie w Zurychu, pracownik zakładów chemicznych i papierniczych), inż. Alfred Rothert (absolwent Politechniki w Rydze i Wyższej Szkoły Technicznej w Darmstadt. Był dyrektorem Rosyjskiego Powszechnego Towarzystwa Elektrycznego oraz firmy "Simens-Halske" w Sankt Petersburgu), inż. Aleksander Stephan (dyrektor papierni w przedwojennej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych) - wymienia Aleksander Kot i dodaje, że warto również pamiętać o roli jaką w przedwojennym przemyśle lotniczym i samochodowym odegrały lubelskie Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz, które były wówczas własnością inż. Kazimierza Arkuszewskiego.

Znani piliczanie to także wojsko i kościół. W generalskich stopniach karierę wojskową zakończyli Aleksander Osiński (dowódca wielu jednostek wojskowych i inspektor armii w przedwojennej Polsce), Stefan Hubicki (komendant Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej Sanitarnej i Wojskowej Szkoły Sanitarnej, wiceminister pracy i opieki społecznej) oraz Tadeusz Piekarski (dowódca 41 DP w kampanii wrześniowej, a wcześniej wysoki oficer Sztabu Generalnego).

Jeśli chodzi o dzieje kościoła, to ojciec Jukundyn Bielak był przełożonym klasztoru Bożego Grobu w Jerozolimie i twórcą Domu Polskiego w Ziemi Świętej opiekującego się pielgrzymami. Maria Magdalena Epstein uznawana jest z kolei za prekursorkę szkolnictwa pielęgniarskiego.

Była organizatorką Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie, a jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się 30 września 2004 roku.

Jakby tego było mało, to piliczanie byli także uzdolnieni muzycznie. Jerzy Kolasiński był kompozytorem i pedagogiem. Antoni Dutkiewicz to natomiast emerytowany śpiewak operowy przez wiele lat występujący na polskich i holenderskich scenach. Co ciekawe, był również inżynierem - specjalistą w zakresie trybologii - zatrudnionym w zakładach Philipsa.

Aleksander Moszkowski był autorem wielu książek satyrycznych i humorystycznych oraz znajomym... Alberta Einsteina. Światową sławę osiągnął entomolog-amator Juliusz Izaak, a trwałe miejsce w dziejach polskiej motoryzacji znalazł pilicki rzemieślnik Henryk Fabjański, konstruktor prototypu motoroweru "Fabjański 75". Posłami do Sejmu II RP byli natomiast Franciszek Gruszczyński i Józef Kotnis.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Aleksandra Kota.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto