Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady gminy Ogrodzieniec [FOTO]

Paulina Musialska
Sesja rady gminy Ogrodzieniec: Głosowanie nad uchwałami oraz prezentacja firmy Rathdowney dotycząca budowy kopalni zdominowały piątkową sesję rady gminy Ogrodzieniec. Zabrakło natomiast interpelacji.

Podczas piątkowej sesji rady gminy Ogrodzieniec przyjęto kilka uchwał. Wśród nich znalazła się m.in. uchwała w sprawie udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych i niepublicznych placówek oświatowych prowadzonych na terenie gminy Ogrodzieniec.

- Zmiany po nowelizacji spowodowały dostosowanie warunków uchwały do ustawy - mówił podczas sesji Dariusz Ptaś, sekretarz gminy. - Znaczna część powiela treść poprzedniej uchwały, ponieważ nowelizacja nie dotyczyła tej części. Ustawa wprowadziła też regulację, że uchwały zachowują ważność jedynie do końca grudnia 2015 roku. Przedmiot uchwały był pozostawiony konsultacjom społecznym. Nie było uwag do niej - dodał Dariusz Ptaś.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Głosowano również nad wyrażeniem zgody na odpłatne ustanowienie służebności przesyłu na rzecz Tauron Dystrybucja S.A.

- W sierpniu Tauron zwrócił się o ustanowienie służebności gruntowej w celu budowy stacji transformatorowych na potrzeby zasilania miejscowości takich jak Ryczów oraz Ryczów Kolonia. Wówczas nie podjęliśmy uchwały dotyczącej gruntów w Ryczowie Kolonii, gdzie wcześniej wydane było pozwolenie budowlane na utworzenie tej stacji na gruntach skarbu państwa - mówił Andrzej Mikulski, burmistrz Ogrodzieńca. - Uchwała została wtedy niepodjęta. Takie stanowisko gminy przekazaliśmy firmie. W konsekwencji spotkaliśmy się z wyjaśnieniami Tauronu, że nie jest możliwa budowa stacji transformatorowej na działce, która jest własnością skarbu państwa. Powodem tego jest nieuregulowany stan prawny. Tauron zwrócił się więc z ponowną prośbą o przeanalizowanie czy na działce w Ryczowie Kolonii możliwe jest ustanowienie służebności - dodał Andrzej Mikulski.

Uchwała została niepodjęta. Wszyscy radni głosowali przeciwko ustanowieniu służebności.

W punkcie dotyczącym interpelacji przekazano podziękowania dla Spółki Zamek oraz Jerzego Janoski za wsparcie niepełnosprawnych należących do Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podziękowania otrzymał również burmistrz Andrzej Mikulski.

W sprawozdaniu burmistrza pojawił się natomiast szereg informacji dotyczących działalności pomiędzy sesjami. Jedną z najważniejszych informacji była ta dotycząca włączenia do gminy Ogrodzieniec kilku domów z Gulzowa, które leżą obecnie na terenie gminy Pilica.

- Kilkanaście nieruchomości należących do Gulzowa znajduje się w granicach administracyjnych gminy Pilica. Mieszkańcy czują się jednak związani z Gulzowem. Zwrócili się do nas z prośbą o przyłączenie ich do gminy Ogrodzieniec. Zwrócimy się z prośbą o wyrażenie zgody na zmianę granic. Procedura ta jest dość długa - relacjonował Andrzej Mikulski.

Burmistrz pochwalił się również faktem, że inwestycja gminy Ogrodzieniec znalazła się na drugim miejscu w rankingu inwestycji, które dofinansowane będą przez Skarb Państwa i realizację w 2016 roku. Inwestycja obejmuje przebudowę ulicy Południowej i Piastowskiej w Ogrodzieńcu.

Po części merytorycznej odczytane zostały dwa listy wystosowane przez zawierciańską hutę oraz Zakłady Produkcyjne Brodzik. Oba przedsiębiorstwa sprzeciwiają się budowie kopalni na terenie powiatu zawierciańskiego.

Co władze gmin sądzą na temat kopalni?

Swoją prezentację przedstawiła firma Rathdowney. Prezentacja dotyczyła korzyści płynących z utworzenia kopalni rud cynku i ołowiu na terenie gminy Ogrodzieniec. Przebiegła ona w sposób bardzo podobny do konferencji, która miała miejsce kilka tygodni temu w Zawierciu.

Dyskusja o kopalni w Zawierciu

Dyskusję zdominowały przede wszystkim pytania Teresy Soleckiej, która po raz kolejny przedstawiła znane jej dane dotyczące zagrożeń związanych z budową kopalni rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego.

Dr inż. Mariusz Czop przekonywał natomiast, że użyta technologia będzie znacznie różniła się od tej, która stosowana była w latach 80.

- Produkcja siarczanów będzie pod kontrolą. My jesteśmy w stanie to kontrolować. Wiecie Państwo dlaczego te siarczany powstawały w górotworach? Bo nie wiadomo było w jaki sposób one się tworzą - zapewniał dr inż. Mariusz Czop.

Sesja rady gminy Ogrodzieniec:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto