Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Zawiercia z wizytacją i warsztatami dla harcerzy z Bazy Obozowej Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
W ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2023” strażacy w całej Polsce, wizytują miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym obozy harcerskie. Ostatnia taka wizytacja odbyła się 10 lipca br. na terenie Bazy Obozowej Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach, gdzie obecnie przebywa 400 harcerzy. W trakcie wizytacji strażacy m.in. weryfikują warunki obozowe pod względem bezpieczeństwa, prowadzą prelekcje z zakresu bezpiecznego wypoczynku. Uczą zasad alarmowania i postępowania w przypadku zagrożenia. Prowadzą także praktyczne warsztaty ze sprzętem, w tym z użyciem ratowniczych zestawów hydraulicznych. Celem podejmowanych przez strażaków działań jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku.

Strażacy z wizytacją i warsztatami w Bazie Obozowej Hufca Ziemi Zawierciańskiej w Kostkowicach

Strażacy wizytują obozy harcerskie, na których sprawdzają sposób wdrożenia zasad bezpieczeństwa, zabezpieczenie przeciwpożarowe obozu, oznakowanie miejsca zbiórki do ewakuacji, drogi dojazdowe dla służb ratowniczych oraz miejsca bezpiecznego schronienia. Sprawdzana jest także łączność pomiędzy stanowiskiem kierowania PSP, a obozowiskiem, która umożliwia szybki kontakt z organizatorem obozu w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. 

- W trakcie kontroli zwracamy uwagę na bezpieczeństwo, przede wszystkim na bezpieczną ewakuację: czy drogi wokół są drożne? Czy uczestnicy są przygotowani do ewakuacji? Czy punkty gaśnicze są odpowiednio przygotowane? Czy miejsce do rozpalania ognia jest też dobrze przygotowane? Podczas prelekcji między innymi zwracamy uwagę na bezpieczne używanie ognia oraz przebywanie nad wodą - mówi mł. kpt. Grzegorz Nowak, oficer prasowy KP PSP w Zawierciu.

Zobaczcie zdjęcia z wizytacji

- Mieliśmy spotkanie ze strażą pożarną w temacie bezpieczeństwa na obozie harcerskim. Otrzymaliśmy wiele ważnych wskazówek o prawidłowym działaniu podczas obozu i różnych form aktywności oraz mogliśmy zobaczyć działanie sprzętu strażackiego - mówi Wiktoria Werbińska - komendantka jednej z drużyn harcerskich w Kostkowicach.

Akcja "Bezpieczne Wakacje 2023" w województwie śląskim

W ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2023” Państwowa Straż Pożarna wydała 134 opinie dotyczące wymagań ochrony przeciwpożarowej w obiektach, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży oraz 12 opinii dotyczących terenów przeznaczonych do organizacji obozów harcerskich. Na 134 opinii, 123 było pozytywnych, 5 pozytywnych z uwagami i 6 negatywnych. Natomiast na 12 opinii dotyczących obozów harcerskich wszystkie były pozytywne.  Obecnie na terenie województwa śląskiego zorganizowanych jest 36 obozów (ponad 1000 uczestników).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto