Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technik gazownictwa – zarobki, perspektywy zawodowe i najważniejsze informacje. Sprawdź , dlaczego warto zostać gazownikiem

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zobacz, jak zostać gazownikiem, jakie są zarobki i perspektywy zawodowe.
Zobacz, jak zostać gazownikiem, jakie są zarobki i perspektywy zawodowe. freepik/ rawpixel.com
Technik gazownictwa to ciekawa specjalizacja, na którą mogą zdecydować się osoby, chcące kształcić się w zawodzie. Technika i szkoły branżowe stają się coraz bardziej popularne, a zawód gazownika zyskuje na znaczeniu. Dowiedz się, jakie są perspektywy zawodowe, a także zarobki w tej branży.

Spis treści

Warto zostać technikiem gazwonictwa?

Zastanawiając się nad kontynuowaniem nauki w określonym zawodzie, warto przyjrzeć się specjalizacji o nazwie technik gazownictwa sygnowanej pod numerem: 311913. Przeglądając oferty pracy, wciąż można zauważyć zapotrzebowanie na zawody związane z tą branżą na m.in. operatora tłoczni gazu czy pracowników usuwania awarii sieci i instalacji gazowych.

Warto zaznaczyć, że sektor bezpieczeństwa energetycznego Polski jest jednym z istotniejszych obszarów, który wciąż zyskuje na znaczeniu. Można więc spodziewać się, że zapotrzebowanie na pracę w obszarze gazownictwa wciąż będzie się utrzymywać.

Kształcenie zawodowe w Polsce

Jak wygląda szkolnictwo zawodowe i branżowe w Polsce? Ósmoklasiści, zastanawiający się nad taką ścieżką powinni wiedzieć, że mają do wyboru dwie opcje:

  • Technikum (5 lat) – gdzie oprócz przedmiotów ogólnych, przygotowują się do pracy w określonym zawodzie. Po skończeniu tej szkoły uczeń może zdać zarówno maturę, jak i egzamin zawodowy, dzięki czemu ma szansę kontynuować edukację na studiach lub od razu iść do pracy w zawodzie;
  • Szkołę branżową I stopnia (3 lata) – w której uczeń przygotowuje się do wykonywania zawodu. Po jej ukończeniu może rozpocząć pracę w zawodzie lub kontynuować naukę w 2-letniej szkole branżowej II stopnia. Po tej szkole może zdać maturę i studiować.

W szkolnictwie zawodowym uczniowie mają do wyboru różne kwalifikacje. Wśród najpopularniejszych w tym roku – jak wskazało Ministerstwo Edukacji i Nauki – były m.in. technik informatyk, technik logistyk czy technik żywienia i usług gastronomicznych.

Podstawowe informacje na temat profesji technik gazownictwa, czyli jak zostać gazownikiem

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór ścieżki edukacyjnej, jaką jest technik gazownictwa, warto przyjrzeć się dokładniej tej profesji. Obecnie (po zmianach, które weszły w życie w 2021 roku) w zawodzie technik gazownictwa można wyodrębnić dwie kwalifikacje:

  • BUD.28. Organizacja i wykonywanie robót związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych.
  • BUD.29. Organizacja i wykonywanie robót związanych z budową i eksploatacją instalacji gazowych.

Absolwent, który ukończy tę profesję w kwalifikacji BUD.28., będzie musiał wykazać się znajomością:

  • organizowania i wykonywania robót związanych z budową sieci gazowych;
  • organizowania i wykonywania prac związanych z eksploatacją sieci gazowych;
  • lokalizowania oraz usuwania awarii sieci gazowych.

Z kolei osoba, która zdecydowała się na kwalifikację BUD.29 i ukończyła ją zdanym egzaminem zawodowym, nabyła umiejętności:

  • organizowania i wykonywania robót związanych z budową instalacji gazowych;
  • organizowania i wykonywania prac związanych z eksploatacją instalacji gazowych;
  • lokalizowania oraz usuwania awarii instalacji gazowych.

Kształcenie w zawodzie technik gazownictwa realizowane jest w 5-letnim technikum, a od roku szkolnego 2021/2022 także na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji BUD.28. i BUD.29. Uprawnienia do pracy można uzyskać po zdaniu egzaminu zawodowego.

Perspektywy zawodowe gazownika

Technik gazownictwa na co dzień zajmuje się prowadzeniem prac związanych z budową, modernizacją oraz eksploatacją instalacji i sieci gazowych. Do jego zadań należy przeprowadzanie remontów sieci i instalacji gazowych, a także – w przypadku awarii – zlokalizowanie problemu i usunięcie go.

Jeżeli chodzi o karierę technika gazownictwa, to po ukończeniu nauki w tym zawodzie można pracować m.in. w zakładach wytwarzających, przetwarzających i przesyłających paliwa gazowe, jednostkach nadzoru budowlanego, w administracjach budynków mieszkalnych, przedsiębiorstwach montażowych instalacji gazowych i grzewczych, ale także zdecydować się na własną działalność. Możliwości jest więc wiele.

Zobacz inne ważne informacje na temat zawodu gazownika:

A może dalsza nauka?

Część uczniów będzie chciała jednak kontynuować naukę na uczelni wyższej. Po zdanej maturze w technikum – ma taką możliwość. Gdzie warto studiować po kierunku technik gazownictwa? Na przykład na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Energetyki i Paliw, Wydział Wiertnictwa Nafty i Gazu) czy Politechnice Warszawskiej (Zakład Systemów Ciepłowniczych i Gazowniczych na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska), a także innych uczelniach technicznych.

Ile zarabia gazownik w Polsce?

Zarobki technika gazownictwa uzależnione są od różnych czynników m.in. miejsca zatrudnienia i posiadanych kwalifikacji. Inaczej będzie wyglądać wynagrodzenie osoby pracującej na etacie, a inaczej tej, która zdecydowała się na własną działalność. Może ono zamykać się w kwocie od 3 do 6 tys. brutto, a nawet więcej.

Chcąc uzyskać dokładne dane na temat wynagrodzenia technika gazownictwa w konkretnym regionie i danym zakładzie pracy warto przejrzeć aktualne oferty pracy i śledzić trendy w sektorze gazownictwa.

Zgodnie z obwieszeniem ministra edukacji i nauki ws. prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego technik gazownictwa jest szczególnie poszukiwanym zawodem w takich regionach jak: woj. łódzkie, podkarpackie i śląskie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Technik gazownictwa – zarobki, perspektywy zawodowe i najważniejsze informacje. Sprawdź , dlaczego warto zostać gazownikiem - Strefa Edukacji

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto