Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zakwestionował pytanie referendum. Przewodniczący rady miasta wydał oświadczenie

PM
Wojewoda Śląski zakwestionował jedno z pytań referendum w Zawierciu. Przewodniczący rady miejskiej wydał oświadczenie w tej sprawie.

Pod znakiem zapytania stanęło referendum w Zawierciu w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Miało się odbyć 17 czerwca, ale wojewoda zakwestionował jedno z najważniejszych pytań, właśnie dotyczące kopalni. Gmina ma czas na złożenie wyjaśnień do 8.06.

Zdaniem wojewody, mieszkańcy gminy Zawiercie nie mogą wypowiadać się w kwestii kopalni, ponieważ referendum nie może być zorganizowane, gdy rozstrzygający wynik byłby nie do pogodzenia z powszechnie obowiązującym prawem, jak i wtedy gdy samo poddanie określonej sprawy trybowi referendum naruszyłoby prawo, ponieważ dla tego rodzaju sprawy prawo przewiduje inną, obowiązkową procedurę.

- Do piątku gmina Zawiercie ma czas na ustosunkowanie się do wątpliwości przesłanych przez organ nadzorczy. Jeśli je wyjaśni, wówczas może okazać się, że wojewoda nie wyda rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. Organ nadzorczy nie zabronił przeprowadzać referendum. Zakwestionował jedynie jedno z trzech pytań w nim zawartych - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

W czwartek, 7 czerwca, Paweł Kaziród (przewodniczący rady miejskiej w Zawierciu) wydał oświadczenie w tej sprawie. Podkreśla w nim, że podobne pytania były zadawane w referendach na terenie 10 gmin. Wojewodowie nie mieli zastrzeżeń i wątpliwości, co do jego legalności.

- Na podstawie posiadanych informacji stwierdzam, że inicjatorzy referendum lokalnego przygotowując projekt uchwały zbadali otoczenie prawne i w tym zakresie ustalono, że w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat podobne lub takie same referenda odbyły się w czterech województwach. Łącznie w 10 gminach. Wojewodowie: Zachodniopomorski, Lubuski, Dolnośląski i Wielkopolski nie mieli wątpliwości, że społeczności lokalne mają prawo do wyrażania opinii w tak ważnych sprawach jak budowa kopalni na terenie ich gmin. Ewentualne unieważnienie uchwały przez Wojewodę Śląskiego stworzy coś na kształt lex silesia, czyli uzna, że na terenie naszego województwa prawo obowiązuje, ale w innym brzmieniu niż na terenie reszty kraju - czytamy w oświadczeniu Pawła Kaziroda.

Przewodniczący rady miejskiej przypomina także, że zgodnie z ustawą referendum lokalne może mieć charakter rozstrzygający i konsultacyjny, a mieszkańcy mają mieć prawo wyrazić swoją opinię w każdej istotnej sprawie.

- Dlaczego mieszkańcy mają być pozbawieni prawa do wypowiedzenia się w tak ważnej sprawie? Nie znajduję na to pytanie żadnej odpowiedzi zarówno w sferze prawnej, jak i politycznej. A wręcz przeciwnie stwierdzam, że zgodnie z art. 170 Konstytucji Mieszkańcy Zawiercia mają prawo do wypowiedzenia się w kwestii kopalni w drodze referendum lokalnego - dodaje Paweł Kaziród.

Całe oświadczenie możecie przeczytać tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto