Spis treści
Które materiały budowlane drożeją, a które tanieją?
Cenowe szaleństwo na rynku materiałów budowlanych nieco się uspokoiło, jednak 2022 r. zdecydowanie nie jest łatwy dla budujących. Jak donosi Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji, wahania cen są już mniejsze, ale nadal zauważalne.
– Spadają ceny styropianu, wełny mineralnej i – choć nieznacznie – stali. Rosną za to koszty cementu, chemii budowlanej, pianek, folii, taśm, narożników czy listew APU. Znacząco poprawia się za to dostępność materiałów budowlanych – podaje SWE w komunikacie.
Jeśli spojrzeć na ofertę hurtowni i marketów budowlanych jako na całość, bez wątpienia jest coraz drożej. Jak pokazują dane serwisu Intercenbud, między III kwartałem 2021 r. a III kwartałem 2022 r. ceny materiałów budowlanych podrożały nawet o 22 proc.

Zmienna sytuacja na rynku materiałów dokucza nie tylko inwestorom budującym domy, ale też firmom budowlanym. Eksperci mówią o nadchodzącej „długiej zimie” w budownictwie, choć nie wszystkie przedsiębiorstwa odczuwają obecną trudną sytuację gospodarczą w takim samym stopniu.