MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy powiatu zawierciańskiego chcą dołączyć do związku "Jedźmy razem". Na czym polega?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Starostwie Powiatowym w Zawierciu trwają spotkania z reprezentantami gmin należących do powiatu odnośnie przystąpienia do Związku "Jedźmy razem".
W Starostwie Powiatowym w Zawierciu trwają spotkania z reprezentantami gmin należących do powiatu odnośnie przystąpienia do Związku "Jedźmy razem". Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Nowe połączenia komunikacji publicznej mogą ruszyć od 1 września 2023r na terenie powiatu zawierciańskiego. Trwają rozmowy i przygotowania do przystąpienia do Związku "Jedźmy Razem", zrzeszającego obecnie samorządy powiatu myszkowskiego w organizacji transportu publicznego. Aktualnie na terenie powiatu myszkowskiego uruchomiono nowe 24 linie komunikacyjne. Ile będzie na terenie powiatu zawierciańskiego, to zależy już od chęci przystąpienia poszczególnych gmin i ustaleń.

Co aktualnie?

Pierwszy krok w organizacji transportu publicznego na terenie powiatu zawierciańskiego wspólnie ze związkiem, to złożenie przez jednostki samorządowe stosownych listów intencyjnych. Ten krok uruchamia procedurę rozpatrywania kandydatury gminy czy powiatu, co do przystąpienia. Kolejny krok to podjęcie uchwały przez Radę Miasta/Gminy/Powiatu o przystąpieniu. Później następuje zgłoszenie do Wojewody i Ministerstwa – oczekiwanie na decyzję uprawomocniającą to ok. 3 miesiące.

Na obecną chwilę Powiat Zawierciański – Starostwo Powiatowe w Zawierciu oraz sześć gmin: Włodowice, Ogrodzieniec, Łazy, Pilica, Żarnowiec i Irządze złożyły listy intencyjne, potwierdzające chęć przystąpienia do Związku Powiatowo-Gminnego „Jedźmy razem!”, działającego na terenie powiatu myszkowskiego.
Udziałem w przedsięwzięciu nie są na obecną chwilę zainteresowane gminy miejskie: Gmina Zawiercie i Gmina Poręba. Gmina Zawiercie z racji posiadania własnej jednostki obsługującej transport publiczny. Pozostałe gminy rozważają jeszcze możliwość przyłączenia się.

Związek jest dużą jednostką złożoną z większej liczby samorządów, dzięki czemu gwarantuje nie tylko możliwość pozyskania większych środków finansowych na prowadzenie transportu publicznego, ale również daje możliwość dobrego skomunikowania gmin na terenie powiatu oraz pomiędzy powiatami.

- Nadrzędnym celem samorządowców jest stworzenie na terenie powiatu sprawnej komunikacji publicznej, która zabezpieczy mieszkańców przed wykluczeniem komunikacyjnym. Podczas spotkania z reprezentantami gmin powiatu zawierciańskiego, starosta zadeklarował wyznaczenia koordynatora, który zajmie się współpracą z gminami z terenu powiatu. Wyjaśniane są wątpliwości i omawiane wszystkie ważne dla samorządowców zagadnienia. Wspólnie należy uzgodnić siatkę połączeń oraz potrzeby gmin w zakresie komunikacji (dowóz dzieci do szkół, skomunikowanie z Zawierciem jako miastem powiatowym itp.) - informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu.

By nowe połączenia komunikacyjne mogły ruszyć od 1 września 2023r., ważny jest czas - podjęcie stosownych decyzji przez gminy musi nastąpić do końca stycznia br.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto