Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Ten temat wzbudza sporo emocji

Patryk Drabek
Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Temat ewentualnej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w Rokitnie Szlacheckim w gminie Łazy wciąż wzbudza sporo emocji. Za nami kolejne spotkanie w tej sprawie.

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Ten temat wzbudza sporo emocji

Obecnie na terenie gminy prowadzone są odwierty, które pozwolą oszacować wielkość złóż. Przedstawiciele zajmującej się tym firmy Rathdowney zaznaczają jednak, żę nie oznacza to budowy kopalni w najbliższych latach akurat w tym miejscu. To nie przekonuje mieszkańców, którzy już mocno protestują przeciwko takiej inwestycji.

O sprawie informowaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie, natomiast w piątek mieliśmy kolejną odsłonę wymiany argumentów.

Pod koniec ubiegłego tygodnia odbyło się bowiem spotkanie zorganizowane z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy w Łazach. W remizie OSP w Rokitnie Szlacheckim dr hab. Jerzy Cabała i dr Jarosław Badera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawili prezentację na temat „Kopalnia - środowisko - człowiek” dotyczącą złóż cynku i ołowiu m.in. właśnie na terenie gminy Łazy oraz oddziaływania na środowisko.

Z wypowiedzi naukowców nie wynikało z pewnością, że mieszkańców gminy Łazy czeka totalna zagłada i krajobraz księżycowy. Wręcz przeciwnie, ponieważ ich zdaniem tereny pokopalniane mogą przeobrazić się nawet w tereny rekreacyjne.

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Będzie referendum
Burmistrz podkreślał, że to dopiero wstępne spotkanie.
- Drugie, na którym zostanie przedstawiony raport ekologiczny, zaplanowaliśmy na marzec przyszłego roku - zaznacza burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, który już wielokrotnie podkreślał, że żadne decyzje związane z budową kopalni na terenie gminy, nie zapadną bez konsultacji społecznych, a inwestycja musi zostać zaakceptowana w referendum. - Podczas spotkania miały zostać sformułowane pytania, na które mieszkańcy uzyskają odpowiedzi w raporcie. Marcowe spotkanie będzie bardziej szczegółowe i zostaną na nim przedstawione wszystkie aspekty ewentualnego powstania kopalni - zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Wiedza jest podstawą do podjęcia decyzji w referendum - zaznacza burmistrz Maciej Kaczyński.

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Mieszkańcy protestują
Zupełnie inne zdanie na ten temat ma Zbigniew Nowak, który jest jednym z protestujących mieszkańców Rokitna Szlacheckiego.

- Jesteśmy poirytowani lekceważącym podejściem burmistrza. Już kilka miesięcy temu domagaliśmy się raportu ekologicznego przygotowanego przez niezależnych ekspertów. Podczas ostatniego spotkania dowiedzieliśmy się natomiast, że taki raport będzie gotowy dopiero w marcu przyszłego roku. Naszym zdaniem to daje firmie Rathdowney czas na wykonanie badań II etapu i podpisania umów z właścicielami działek - bez ich stosownej wiedzy o zagrożeniach. Na spotkaniu przedstawiono nam historyczne informacje dotyczące wydobycia cynku i ołowiu oraz w niewielkim stopniu poruszono kwestię szkodliwego wpływu kopalni i ołowiu na środowisko. Jeśli ma dojść do referendum, to chcemy, by obejmowało ono tylko nasze sołectwo, ponieważ to właśnie w Rokitnie Szlacheckim planowane jest powstanie kopalni - dodaje Zbigniew Nowak.

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Czytaj wszystko na ten temat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto