Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej wykryją nowotwory

PM
PM
Od kilku tygodni Szpital Powiatowy w Zawierciu dysponuje nowym urządzeniem, dzięki któremu wiele kobiet może uniknąć amputacji.

Sam zabieg jest bardzo prosty, a przede wszystkim nie jest szkodliwy dla pacjentek, u których np. podejrzewamy nowotwór piersi.

- Najpierw wstrzykujemy znacznik do tkanki śródmiąszowej pacjentki. Na drugi dzień przeprowadzamy badanie sondą. Podczas badania przesuwamy końcówką urządzenia po ciele pacjentki. Jeśli trafimy na miejsce, w którym znacznik nagromadził się, to urządzenie powiadomi nas o tym między innymi sygnałem dźwiękowym - tłumaczy dr Józef Donocik, kierownik oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Nagromadzenie znacznika oznacza, że mamy do czynienia z węzłem wartowniczym. Jest to pierwszy węzeł na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego.

- Następnie dokonujemy jedynie niewielkiego nacięcia w miejscu wystąpienia węzła wartowniczego. Warto również dodać, że znacznik barwi ten węzeł na ciemnobrązowy kolor. Łatwiej jest go rozpoznać podczas wycinania - mówi dr Józef Donocik. - Badanie pomaga uniknąć amputacji piersi, ponieważ wycinamy tylko węzły wartownicze. Nie musimy wycinać wszystkich węzłów chłonnych. To wielki plus tego urządzenia - dodaje dr Józef Donocik.

Do tej pory wykonano już sześć badań. Prawdopodobnie w najbliższych dniach wykonane zostaną kolejne badania. Szpital Powiatowy w Zawierciu jest czwartą placówką na Śląsku, która dysponuje tym urządzeniem. Badanie sondą jest zupełnie bezpieczne zarówno dla pacjentki, jak i samego lekarza. Nie wykorzystuje ono techniki znakowania radioizotopowego.

- Badanie jest bezpieczne. W tym przypadku pacjentka nie zostanie napromieniowana. Lekarz również nie będzie miał z tym problemu. Dzięki temu może przeprowadzić znacznie więcej badań. Dodatkowo, nie jest nam potrzebna specjalna sala, w której trzeba przeprowadzić zabieg - kończy dr Józef Donocik.

W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu nie ma oddziału onkologicznego. Mozna tu jednak wykonać badania w ramach tzw. pakietuonkologicznego. Oznacza to, że w szpitalu pacjent może przeprowadzić badania związane z wykryciem nowotworu. Następnie kierowany jest do innych placówek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto