Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szósta rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

M. Powązka
Szczekociny, katastrofa kolejowa 3 marca 2012 r.
Szczekociny, katastrofa kolejowa 3 marca 2012 r. ARC
Huk i krzyki, a potem ciemność. Tak 3 marca 2012 roku wyglądała noc w niewielkich Chałupkach koło Szczekocin. Przed godziną 21 na jednym torze zderzyły się dwa pociągi, a mieszkańcy ruszyli pasażerom z pomocą. Zginęło wtedy 16 osób, a ponad 157 zostało rannych. Straty oszacowano na 20 mln zł. W styczniu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach podwyższył wyroki dla dyżurnych ruchu, którzy doprowadzili do tej tragedii.

To tragedia, której nie zapomnimy. Co roku wracamy do wspomnień o katastrofie, jej ofiarach i bohaterach tamtych wydarzeń. Trzy lata temu pisaliśmy tak:

Anna Sap mieszka naprzeciwko torów, gdzie doszło do tragedii. Tej nocy akurat wyszła z wanny i zasuwała żaluzje.

- Zdążyły dolecieć do końca i zrobiło się wielkie "bum". Dom zadygotał i mój mąż Grzegorz wybiegł na dwór. Myśleliśmy, że wybuchła butla gazowa, ale okazało się, że zderzyły się pociągi. Najpierw widać było błysk, a później to światło gasło. Pamiętam taki moment, że gdy te pociągi były takie zawinięte, widzieliśmy jednego z pasażerów przy szybie, który krzyczał, by go ratować. Byliśmy bezradni, ale na szczęście ten mężczyzna przeżył - wspominała Anna Sap.

26 stycznia 2018 r. w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach ogłoszono wyrok ws. katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Kary są wyższe.

PISALIŚMY:
Wyższy wyrok ws. katastrofy kolejowej pod Szczekocinami: dyżurni ruchu skazani: Andrzej N. na 6 lat, a Jolanta S. na 3,5 roku więzienia

Przypomnijmy, że sąd I instancji skazał dyżurnych ruchu Andrzeja N. (na 4 lata więzienia) i Jolantę S. (2,5 roku więzienia). Do sądu wpłynęły jednak apelacje od tych wyroków - zarówno obrońców Jolanty S. i Andrzeja N., jak i częstochowskiej prokuratury oraz pełnomocników oskarżycieli posiłkowych. Do katastrofy kolejowej doszło 3 marca 2012 roku w Chałupkach koło Szczekocin w powiecie zawierciańskim. Zginęło 16 osób, a ponad 157 zostało rannych.

Co roku mieszkańcy, bliscy ofiar, przedstawiciele PKP i samorządowcy składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy kolejowej w Chałupkach. Tak było przed rokiem:

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto