MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Petycja mieszkańców gminy Szczekociny wpłynęła do burmistrza. Podpisało ją aż 1700 mieszkańców

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pixabay
Petycje w sprawie podwyżki śmieci w Szczekocinach podpisało 1700 mieszkańców. To gorący temat nie tylko w tej gminie – ceny rosną wszędzie, mieszkańcy się buntują. Z czego wynikają te podwyżki?

Odbyły się rozmowy z mieszkańcami

Od 1 lutego 2021 roku w Szczekocinach obowiązuje wyższa stawka za wywóz odpadów. Jest to 33 złote za odpady segregowane oraz 66 złotych za odpady niesegregowane. Mieszkańcy są oburzeni i niezadowoleni z podwyżki. Stworzyli petycję. Podpisało się pod nią 1700 mieszkańców i w połowie marca wpłynęła ona do Urzędu Gminy Szczekociny. Czego domagają się mieszkańcy?

  • 1. pozostawienia opłaty za wywóz odpadów komunalnych na poziomie z roku 2020 w kwocie 25 zł/os za segregowane, 50zł/os za niesegregowane
  • 2. założenie kompostownika co już powinno zmniejszyć koszty utylizacji odpadów o 70%
  • 3. rzetelnej informacji publicznej o podjętych działaniach w tej sprawie

Burmistrz Szczekocin, Jacek Lipa, spotkał się z przedstawicielką niezadowolonych mieszkańców, którzy podpisali się pod petycją. Udało się wypracować rozwiązanie - dzięki kompostownikom mieszkańcy powinni produkować mniej śmieci. Kiedy tylko ta ilość się zmniejszy, obniżona zostanie także stawka za wywóz śmieci.

- Udało mi się porozmawiać z koordynatorką działań mieszkańców, z czego jestem bardzo zadowolony. Cieszę się, że mieszkańcy chcą tak aktywnie uczestniczyć w życiu gminy. Otrzymałem już 169 deklaracji, że mieszkańcy będą kompostować swoje odpady. W dłuższej perspektywie, mam nadzieję, że przyczyni się to do zmniejszenia ilości produkowanych śmieci. Planuję w maju dokonać porównania ilości tych śmieci na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jeśli ich ilość spadnie, z ogromną przyjemnością obniżę dotychczasową stawkę. - mówi burmistrz Jacek Lipa.

Jest szansa na obniżenie tej ceny

Podwyższone ceny obowiązują już od 1 lutego tego roku. Posiadanie kompostownika przy miejscu zamieszkania pomaga znacznie zmniejszyć ilość produkowanych przez gospodarstwo odpadów. Im więcej mieszkańców zmobilizuje się do utrzymywania kompostownika, tym większa szansa, że ilość odpadów się zmniejszy. Bardzo ważna jest mobilizacja mieszkańców i monitorowanie ilości odpadów w gminie.

- Mieszkańcy już dziś sami mogą zaopatrzyć się w kompostowniki lub otrzymają je z ramienia gminy. Planujemy na ten cel w tym roku przeznaczyć około 50 tysięcy złotych. Myślimy szczególnie o mieszkańcach, najmniej zamożnych. Dzięki temu projektowi więcej mieszkańców będzie mogło z nich korzystać, a ilość odpadów znacznie się zmniejszy. Razem z mieszkańcami dołożymy wszelkich starań, by produkować mniej odpadów i umożliwić obniżenie opłat. Wierze, że nam się uda, bo w mieszkańcach jest wielka determinacja! - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto