Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilica: Podrobione podpisy na wniosku o dofinansowanie FOTO

PM
Kościół parafialny w Pilicy w ostatnich latach odzyskał dawny blask.
Kościół parafialny w Pilicy w ostatnich latach odzyskał dawny blask. PM
Prokuratura Rejonowa w Zawierciu prowadzi śledztwo w sprawie sfałszowania podpisów urzędników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Parafia w Pilicy miała się nimi posłużyć w celu uzyskania dofinansowania na remont.

Od września trwa śledztwo w sprawie sfałszowania dokumentacji przez parafię św. Jana Chrzciciela w Pilicy. Niewykluczone, że parafia będzie musiała zwrócić 138 tys. zł dofinansowania na kościelną inwestycję. Pieniądze miały zostać przeznaczone na wykonanie kolejnego etapu izolacji przeciwwilgociowej. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa w Zawierciu, która została powiadomiona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

- Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury w lipcu tego roku. Śledztwo prowadzone jest w sprawie sfałszowania dokumentacji i posłużeniu się nią w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu uzyskania dofinansowania - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dochodzenie rozpoczęło się w połowie września. Obecnie trwa postępowanie przygotowawcze. Przesłuchani zostali już pierwsi świadkowie. Na razie nie przedstawiono nikomu zarzutów.

Sfałszowano część dokumentów

Parafia św. Jana Chrzciciela w Pilicy przedstawiła kopie dokumentów, które nie są zgodne z oryginałami. Zmieniona została treść pozwolenia wydanego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac przy kościele oraz protokołu odbioru prac z 2017 roku.

- Na kosztorysach podrobione zostały podpisy urzędników. Nasi przedstawiciele nie umieszczali ich w tych dokumentach - mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.

Parafia jest gotowa na zwrot pieniędzy

Pilicka kolegiata od kilku lat poddawana jest kompleksowej renowacji. Prace wymagają sporych nakładów finansowych . Do tej pory dofinansowanie parafia otrzymywała m.in. od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach i z Funduszu kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pomocy udzielali także sami parafianie.

- Mieszkańcy na własne oczy widzą, jak bardzo kolegiata zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prace są ciągle prowadzone. Żadne otrzymane dotacje nie wychodzą „na zewnątrz”. Każda złotówka zostaje przeznaczona na kościół - mówi ks. Jarosław Szlenzak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Pilicy. - Nie chciałbym zbyt wiele mówić, ponieważ sprawa jest w toku. Nieścisłości pojawiły się prawdopodobnie na etapie składania wniosków. Dokumentację przygotowywali parafianie, ja tylko złożyłem podpis. Parafia jest przygotowana na zwrot środków do ministerstwa. Pieniądze są zabezpieczone na naszym koncie i czekają na rozstrzygnięcie tej nieprzyjemnej sprawy. Wstrzymajmy się z osądami - dodaje.

Budowa kościoła w stylu gotyckim rozpoczęła się w okolicach XIV wieku. Została ukończona w 1409 roku. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Piotr Wysz. Kolegiata przebudowywana była w okresie późnorenesansowym oraz barokowym. Z tego powodu w jej architekturze możemy odnaleźć wiele stylów. Prace prowadzone od kilku lat mają uratować zabytek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto