Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie II LO realizują projekt związany z ul. Marszałkowską

PM
W październiku licealiści z II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu przystąpili do realizacji projektu "Młodzi w Akcji". Uczniowie postanowili zająć się przywróceniem wiedzy o ulicy Marszałkowskiej.

Od kilku miesięcy uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu realizują projekt "Młodzi w Akcji". Licealiści wybrali ścieżkę "Taśmy Przyszłości". To jedna z trzech ścieżek zaproponowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu. Patronat nad projektem realizowanym przez uczniów II LO objęli m.in. miasto Zawiercie oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych.

- Projekt ten zakłada przywrócenie wiedzy na temat miejsc ważnych, ale zapomnianych. Po pierwszych spotkaniach i konsultacjach doszliśmy do wniosku, że takim miejscem w naszym mieście jest ulica Marszałkowska. Młodzież weszła w ten projekt bardzo mocno, a pomysły rodzą się w jej głowach cały czas. Ten projekt zaczął żyć - opowiada Magdalena Pohl, nauczycielka z II LO w Zawierciu.

Dlaczego wybrano akurat ulicę Marszałkowską? Najważniejszym powodem jest historia oraz usytuowanie tego miejsca.

- Zawiercie nie ma starówki jak inne miasta. Ulica Marszałkowska i osiedle Stary Rynek są natomiast miejscami, którymi warto byłoby się zainteresować. Warto też przywrócić ich dawne funkcje - mówi Marcin Bergier, nauczyciel historii z II LO w Zawierciu.

W skład grupy realizującej projekt wchodzi sześć osób. To Julia Nowak, Julia Suliga, Weronika Kita, Kinga Jędruszek, Patrycja Orman oraz Arkady Ptak.

W ramach projektu uczniowie zastanawiają się m.in. jak ulica powinna wyglądać za 20 lat. Pomysłów na przywrócenie ulicy Marszałkowskiej dawnej sławy jest wiele. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego mają nadzieję, że uda się zrealizować chociaż część z nich.

- Po rozmowach z mieszkańcami pojawił się pomysł wyłączenia ulicy z ruchu i stworzenie tam deptaku. Najpierw jednak ulica musiałaby zmienić swój charakter. Chcielibyśmy, aby pojawiło się tam więcej punktów usług lub kawiarni. Może jakieś restauracje związane z kuchnią żydowską? Kiedyś to miejsce było ulicą getta żydowskiego. Można nawiązać w ten sposób do jej historii - mówi Julia Nowak, uczennica II LO w Zawierciu. - Ważne jest także odnowienie synagogi, która znajduje się na ulicy Marszałkowskiej. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą o tym, że w tym miejscu znajduje się synagoga - dodaje Julia Nowak.

Uczniowie do realizacji projektu przygotowali się bardzo solidnie. Rozmawiali m.in. z Bogdanem Dworakiem, który opowiedział im o historii ulicy Marszałkowskiej w okresie II Wojny Światowej oraz PRL-u. Przeprowadzili krótkie ankiety z mieszkańcami osiedla Stary Rynek. Wykonali także zdjęcia obecnego wyglądu ulicy Marszałkowskiej. W ten sposób udało im się odnaleźć miejsca, w których mogłyby powstać murale.

- Gdy Arkady robił zdjęcia, znaleźliśmy miejsca na murale. Są trzy miejsca, w których taki mural miałby sens. Jedno z miejsc znajduje się w pobliżu synagogi. Zależy nam, aby murale były widoczne dla mieszkańców. Tylko wtedy będą odgrywać swoją rolę - mówi Julia Suliga, uczennica II LO w Zawierciu.

Zdaniem licealistów, głównym problemem ulicy Marszałkowskiej jest brak zainteresowania jej odnowieniem i uratowaniem od ocalenia ze strony władz miasta. Brakuje także odpowiedniego oświetlenia.

- Wiele osób wskazywało na ten problem podczas wypełniania ankiet. Według nich problemem tej ulicy są także niektórzy mieszkańcy - dodaje Julia Suliga.

Licealiści oraz ich opiekunowie mają nadzieję, że realizacja projektu spowoduje stopniową zmianę myślenia mieszkańców ulicy Marszałkowskiej.

- Mamy nadzieję, że ulica znowu będzie reprezentatywną ulicą. Ta ulica ma ogromny potencjał. Podobne ulice są w dużych miastach i świetnie zdają egzamin - dodaje Julia Nowak.

Uczniowie będą starać się o otrzymanie grantu, który planują przeznaczyć na odrestaurowanie synagogi. Chcą upamiętnić, że w tym miejscu żyła ludność żydowska. Zastanawiają się także, czy możliwe jest przekształcenie w synagogi w miejsce, w którym spotykałaby się zawierciańska młodzież.

W najbliższym czasie uczniowie zrealizują w swojej szkole warsztaty z uczniami, podczas których ich szkolni koledzy będą dyskutować o rewitalizacji ulicy. Licealiści chcą, aby w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele władz miejskich. Podsumowaniem projektu będzie prezentacja przygotowana przez uczniów. Zaplanowano ją na 15 lutego w Urzędzie Miejskim. Początek o godz. 14.

"Młodzi w Akcji" to ogólnopolski program skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Udział w programie jest bezpłatny. Program jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Fundacją Banku Zachodniego WBK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto