Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda w Zawierciu zdatna do picia. Urząd podsumował akcję ZDJĘCIA

Redakcja
Woda w Zawierciu jest już zdatna do picia. Taki komunikat pojawił się w niedzielę (16 czerwca) rano. W godzinach popołudniowych w Urzędzie Miejskim w Zawierciu zorganizowano natomiast spotkanie podsumowujące akcję pomocową.

W niedzielę, 16 czerwca, rano Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zawierciu wydała komunikat, w którym informuje mieszkańców o braku bakterii grupy coli w wodzie wodociągowej. Oznacza to, że woda jest już zdatna do spożycia i kąpieli. Można także bezpiecznie myć w niej owoce i warzywa.

Woda w Zawierciu zdatna do spożycia. Podsumowanie akcji

W Urzędzie Miejskim w Zawierciu odbyło się natomiast spotkanie, podczas którego podsumowano akcję pomocową. Pierwsza głos zabrała Katarzyna Stachowicz, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu.

- Niezwłocznie podjęłam działania poprzez poinformowanie władz miasta i utworzenie sztabu kryzysowego. Sztab zajął się zorganizowaniem działań, które pozwolą dostarczać wodę mieszkańcom i zaprzestać tej sytuacji, która miała miejsce w Zawierciu. Sytuacji nie są winni pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu. Nie jest winny prezydent, ani radni. Takie sytuacje mają miejsce. W Zawierciu może była ona po raz pierwszy. Zdegradowana sieć wodociągowa, brak nakładów finansowych oraz wysokie temperatury sprzyjają takim sytuacjom. Mieszkańcy Zawiercia w ciągu 48 godzin od zaistniałej sytuacji mają dostęp do czystej wody - mówiła Katarzyna Stachowicz, prezes RPWiK w Zawierciu. Jednocześnie podziękowała za współpracę wszystkim osobom zaangażowanym w akcję pomocową.

Skażona woda w Zawierciu [CZYTAJ WIĘCEJ]

Woda w Zawierciu zdatna do spożycia. Wydano ponad pół miliona litrów wody

Od piątku RPWiK wydało mieszkańcom około 32 tysiące litrów wody butelkowanej. Ponadto, na terenie miasta mogliśmy znaleźć beczkowozy, które wydały łącznie ponad 500 tysięcy litrów wody. Beczkowozy podstawione były w pięciu lokalizacjach: Borowe Pole, Zuzanka, ulica Piłsudskiego, ulica Paderewskiego i ulica Wyszyńskiego.

- Musieliśmy zabezpieczyć mieszkańców w zapasowe źródła wody pitnej. W piątek do godziny 13 zostało podstawionych pięć beczkowozów. Zostały one wypożyczone z Częstochowy, Olkusza oraz Dąbrowy Górniczej. Miały pojemność od 5 do 11 tysięcy metrów sześciennych. Równocześnie rozpoczęliśmy działania naprawcze, które polegały na płukaniu sieci i jej dezynfekcji. W tym samym czasie dezynfekowaliśmy studnie wodociągowe i ujęcie zbiorcze na Starym Rynku. Te działania prowadzone były aż do dnia dzisiejszego. W niedzielę rano dostaliśmy informację o możliwości przywrócenia dostaw wody - mówił Sylwester Myga, szef sztabu kryzysowego i dyrektor techniczny RPWiK w Zawierciu.

Mieszkańcy mogli korzystać z beczkowozów CZYTAJ WIĘCEJ

W akcję pomocową zaangażowani byli także strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całej gminy. Łącznie w działaniach brało udział 9 wozów strażackich. Ich zadania polegały m.in. na dostarczaniu wody służącej do celów gospodarczych oraz ogłaszaniu informacji o skażeniu wody przez megafony. Strażacy-ochotnicy oraz straż miejska zajmowała się także dostarczaniem wody osobom, które nie były w stanie samodzielnie opuścić swoich mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto